Nick Agorastos, Cherisse Kelii win 19th Stan Cann Classic

[Photos] by Keizo
Results of the first HIPA race of the 2006 season, the 19th running of the Stan Cann Classic. The day began with a Juniors race, followed by the 4 mile short course which ran up the coast from Hilo Bay and returned to Bayfront and Kamehameha Canoe Club's halau.
[img:49590 n=25 type=viewedImage]
The 7 mile long course paddlers also went north up the coast from the Bayfront start and finished at the same location as the short course. Started 19 years ago by Stan Cann, when there were no OC-1 canoes, only surfskis (then known as kayaks), the event has tracked the rapid growth of the one and two-man canoes, as paddlers switched to craft with outriggers, and single bladed paddles.
Next week will find the Hawaii Island Paddlesports Association paddlers at Honaunau in West Hawaii, at the race sponsored by Keoua Canoe Club on Saturday, January 14.

Short:

PLACENAME                                      TIME     DIVISION PLACE
  1  Ronona Della Cioppa & Fred Berengue       38:44    1st OC-2 Mixed 20-49
  2  Vern Magnuson &  Richard Everett          39:24    1st OC-2 Men 50+
  3  Mel Pauole                                39:50    1st 60-64 Men
  4  Kevin Kaluna                              40:12    1st Novice B Men
  5  Ivan McIvor                               40:16    1st Cruiser Men
  6  Baba Baldado                              40:13    2nd Cruiser Men
  7  Bob Bruce                                 40:37    2nd 60-64 Men
  8  Marjorieann & Gerard Santos               40:43    2nd OC-2 Mixed 20-49
  9  Kafoa & Gerri Hala Latu                   40:59    3rd OC-2 Mixed 20-49
 10  Scott Ferry                               41:09    3rd Cruiser Men
 11  Leo Santimer                              41:12    1st 55-59 Men
 12  Tony Fitzpatrick                          41:53    4th Cruiser Men
 13  Bruce Clifford                            42:12    2nd 55-59 Men
 14  Carlos Kuhn                               42:31    2nd Novice B Men
 15  Jan War                                   42:33    1st 50-54 Men
 16  Bill Armer & Mark Wormley                 42:40    2nd OC-2 Men 50+
 17  Chris Marlow                              42:42    3rd Novice B Men
 18  Sari Lassiter & Bucky Logan               42:49    1st OC-2 Mixed 50+
 19  Jeff King                                 43:07    4th Novice B Men
 20  Jason Cadaoas                             43:10    1st Junior Men
 21  Sherri Carney & Peter Lasich              43:16    2nd OC-2 Mixed 50+
 22  Moke Hauanio & Terry Trinidad            43:30.3   2nd OC-2 Men 50+
 23  Jim Uding                                43:30.7   3rd 60-64 Men
 24  Michelle Arnold                           44:06    1st 20-39 Women
 25  Chris Grogan                              44:08    2nd 55-59 Men
 26  Aaron Mokaimoku                           44:34    5th Cruiser Men
 27  Ilona & Dave Higgins                      44:37    3rd OC-2 Mixed 50+
 28  Gerard Pila                               45:01    5th Novice B Men
 29  Nancye Capri                              45:35    1st 50-54 Women
 30  Chandler Palakiko & Caleb Freitas (jrs)   45:51    1st OC-2 Men 20-49
 31  Mikey O'Shaughnessy                       45:59    2nd Junior Men
 32  Jessica Higgins                           46:03    1st Novice B Women
 33  Eric Goertz                               46:15    6th Novice B Men
 34  Sheila Cadaoas                            46:23    1st 40-49 Women
 35  Greg Knapp                                47:02    2nd 50-54 Men
 36  Susan O'Shaughnessy                       47:05    1st 50-54 Women
 37  Nolan Chock                               47:08    3rd 50-54 Men
 38  Al Conrad                                 47:15    4th 50-54 Men
 39  Mike Ben                                  47:24    4th 55-59 Men
 40  Pam Everett                               48:02    1st 60+ Women
 41  James Weller                              48:19    6th Cruiser Men
 42  Bee & Greig Henderson                   49:08.01   4th OC-2 Mixed 50+
 43  Don Weir                                49:08:06   4th 60-64 Men
 44  Pua Kaaihue                               49:09    1st 20-39 Women
 545 Leslie Crawford                           49:15    1st Novice B Women
 46  Naolionalani Weller                       49:30    1st Junior Women
 47  Cindy Chong                               49:36    2nd 40-49 Women
 48  Dona & Dave Martinson                     49:49    5th OC-2 Mixed 50+
 49  Stan Roehrig                              50:13    1st 65+ Men
 50  Alan Lipp                                 50:15    1st Paddleboard Men
 51  Linda Greentree                           50:21    3rd 40-49 Women
 52  Rob Van Geen                              50:26    7th Cruiser Men
 53  Kim Rowe                                  50:34    4th 40-49 Women
 54  Dee Torres                                50:38    5th 40-49 Women
 55  Peggy Spencer                             50:55    6th 40-49 Women
 56  Jan Roehrig                               50:58    2nd 60+ Women
 57  Debbie Cheever-Follett                    51:15    7th 40-49 Women
 58  Leslie Woods & Autumn Gunter              51:22    1st OC-2 Women 20-49
 59  Sue LaLanne                               51:30    3rd 60+ Women
 60  Stan Dzura                                51:59    2nd 65+ Men
 61  Alvin Furumoto                            52:20    8th Cruiser Men
 62  Gwen Kekua                                53:00    1st 55-59 Women
 63  Jim Naniole                               53:40    4th 55-59  Men
 64  Carolybn Parnell                          53:47    3rd Novice B Women
 65  Patricia Jaworski                         54:36    3rd 50-54 Women
 66  Heather Cromwell                          55:07    3rd 20-39 Women
 67  Kim Keith                                 56:17    4th Novice B Women
 68  Heanu Weller                              56:24    7th 40-49 Women
 69  Eva Naniole                               58:30    5th Novice B Women
 70  Ellen Okuma                               59:11    2nd 55-59 Women
 71  Robina Browne                             59:14    3rd 55-59 Women
 72  Bobby Coooper                            1:00:00   3rd 65+  (age 75)
 73  Kaeti Ecker                              1:03:17   4th 55-59 Women
 74  Liz Pearne                               1:08:57   6th Novice B Women
 75  Debra Newman                             1:12:16   1st Surfski Women
     Meilani Kanekoa                            DNF     70+ Women

Juniors

PLACEJUNIORS DIVISION                       TIME      AGE DIVISION/PLACE
  1  Chase Von Nordheim & Sayer Palakiko   19:14     1st OC-2 Junior Boys
  2  Kanani Frazier                        21:01   1st OC-1 Junior Girls (18)
  3  Teren Travaso                         21:15   2nd OC-1 Junior Girls (16)
  4  Shaun Von Nordheim & Leinaala         22:43    1st OC-2 Mixed Juniors
  5  Ikaika O'Kalnai Figueroa              24:07   1st OC-1 Junior Boys (14)


Long:

PLACENAME                                        TIME     DIVISION PLACE
  1  Nick Agorastos                             1:10:44   1st Open Men
  2  Chuck Santiago                             1:11:07   1st Surfski Men
  3  Steve Blyth                                1:11:56   2nd Open Men
  4  Afa Tuaolo                                 1:12:41   3rd Open Men
  5  Lyle Palakiko                              1:13:02   1st 40-49 Men
  6  Nue Youderian                              1:14:25   1st 20-39 Men
  7  Pepper Chong                               1:14:50   2nd 40-49 Men
  8  Britt Craven                               1:14:57   2nd 20-39 Men
  9  Ronona Della Cioppa & Freddie Berengue     1:15:13   1st OC-2 Mixed 20-49
 10  Steve Zoll                                 1:15:24   1st 50-54 Men
 11  Dane Enos                                  1:16:48   3rd 40-49 Men
 12  Mark Myers                                 1:16:53   2nd 50-54 Men
 13  Kafoa Hala Latu                            1:17:23   3rd 20-39 Men
 14  Gene McNerny                               1:17:49   4th 40-49 Men
 15  Jacques Blais                              1:18:03   1st 55-59 Men
 16  Grant Kojima                              1:18:08.3  1st Novice A Men
 17  Ivan McIvor                               1:18:08.5  2nd Novice A Men
 18  Cherisse Kelii                             1:18:43   1st Open Women
 19  Jim Budde                                  1:19:01   1st 60+ Men
 20  Stan Cann                                  1:19:02   3rd 50-54 Men
 21  Barry Francis                              1:19:05   4th 50-54 Men
 22  Terrence Andrade                           1:19:15   3rd Novice A Men
 23  Baba Baldado                               1:19:19   5th 40-49 Men
 24  April Hocson                               1:19:51   2nd Open Women
 25  Mike O'Shaughnessy                         1:20:58   2nd 60+ Men
 26  Nicholas Ah Yo                             1:21:05   4th 20-39 Men
 27  Willy Dunhour                              1:21:10   3rd 60+ Men
 28  Erik Keith                                 1:21:45   4th Novice A Men
 29  Gina Torres & Lauren Turnbaugh             1:21:48   1st OC-2 Women 20-49
 30  Sheila Cadaoas & Barbara Bell              1:22:20   2nd OC-2 Women 20-49
 31  Jill Dawrs                                 1:24:00   3rd Open Women
 32  Jason Cadaoas                              1:24:13   5th 20-39 Men (age 15)
 33  Marjorieann Santos & Wayne daMotta         1:25:48   2nd OC-2 Mixed 20-49
 34  Beth Cooper                                1:25:56   1st 40-49 Women
 35  Nicki Enos                                 1:26:17   1st 20-39 Women
 36  Danny Bassett                              1:27:46   2nd 55-59 Men
 37  Ed Dawrs                                   1:28:38   6th 40-49 Men
 38  Jennifer McDaniel                          1:29:34   2nd 40-49 Women
 39  Gerard Santos                              1:31:45   6th 20-39 Men
 40  Ron Reilly                                 1:35:06   4th 60+ Men

Posted by keizo on Sat, 01/07/2006 - 10:28pm

Page loaded in 0.158 seconds.