Tui Tonga Festival 2006

[Photos] courtesy Thibert Lussiaa
The Fourth Annual Steinlager Tui Tonga Festival was held today (Saturday, Dec. 16) in gusty, rainy weather in Hilo with all races starting and finishing at Hilo Bayfront.

[img:61721 n=20]

After Registration, a paddling clinic was hosted by Tui Tonga, emceed by Randy Botti and featured paddling experts, Danny Ching from California, Andrew Penney from New Zealand with the Hawaiian Islands represented by Kai and Lauren Bartlett from Maui, Karel Tresnak, Jr. from Oahu, Dane Ward from Kauai, and Bruce Ayau and Thibert Lussiaa from the Big Island of Hawaii. This clinic included tips on technique on padddling and steering both OC-1 and OC-6, as well as equipment and nutrition advice.

Three races followed - a five mile "long course" for adults, a 2 mile course for Juniors, and a second 2 mile race completed the day's events, pairing up the visiting experts with junior paddlers on OC-2 canoes.

Awards and a super pa'ina followed the races at the Hilo Bayfront halau of Hui Waa O Waiakea.


PLACE   NAME                            TIME      DIVISION PLACE                                                                           
1       Lyle Palakiko                   46:14     1st OC-1 Men 40-49                                                                       
2       Brett Saguid                    46:52     1st OC-1 Men 18-29                                                                       
3       Chris Marlow                    47:21     1st OC-1 Men 30-39                                                                       
4       Jacques Blais                   47:57     1st OC-1 Men 50-59                                                                       
5       Danny Leyva                     48:21     2nd OC-1 Men 40-49                                                                       
6       Steve Backman                   48:29     2nd OC-1 Men 50-59                                                                       
7       Gary Samura                     48:40     3rd OC-1 Men 50-59                                                                       
8       Mel Pauole                      48:59     1st OC-1 Men 60+                                                                         
9       Caleb "Puni" Freitas            49:18     2nd OC-1 Men 18-29                                                                       
10      Barney Kaeo Beter               50:02     3rd OC-1 Men 18-29                                                                       
11      Ronona Della Ciopp              50:50     1st OC-1 Women 40-49                                                                     
12      Stan Cann                       51:26     4th OC-1 Men 50-59                                                                       
13      Shiela Cadaoas & Debbie Young   51:35     1st OC-1 Women                                                                           
14      Keola Burgess                   51:38     1st Surfski Men                                                                          
15      Nick Ah Yo                      52:38     2nd OC-1 Men 30-39                                                                       
16      Danny Bassett                   53:17     5th OC-1 Men 50-59                                                                       
17      Isaac Kaiwe & Wayne Togia       53:32     1st OC-1  Men                                                                            
18      John Cano                       53:51     3rd OC-1 Men 40-49                                                                       
19      Jeff Tario                      54:15     6th OC-1 Men 50-59                                                                       
20      Mark Crawford                   54:20     7th OC-1 Men 50-59                                                                       
21      Leslie Woods & Joreen Knox      54:55     2nd OC-2 Women                                                                           
22      Maurice Cenal                   55:46     4th OC-1 Men 40-49                                                                       
23      Alan Lipp                       56:19     1st Paddleboard Men                                                                      
24      Stan Roehrig                    56:51     1st OC-1 Men 65+                                                                         
25      Ron Reilly                      56:58     2nd OC-1 Men 60+                                                                         
26      Robin Spencer                   57:08     5th OC-1 Men 40-49                                                                       
27      Leslie Crawford                 57:27     2nd OC-1 Women 40-49                                                                     
28      Jan Roehrig                     57:35     1st OC-1 Women 60+                                                                       
29      Heather Cromwell                57:50     1st OC-1 Women 30-39                                                                     
30      Gina Torres                     57:55     2nd OC-1 Women 30-39                                                                     
31      Sari Lassiter                   58:23     1st Surfski Women                                                                        
32      Peter Millington                58:37     8th OC-1 Men 50-59                                                                       
33      Sue LaLanne                     1:00:04   2nd OC-1Women 60+                                                                        
34      Dave Dyc                        1:01:36   2nd OC-1 Men 65+                                                                         
35      Stan Dzura                      1:03:04   3rd OC-1 Men 65+                                                                         
36      Robina Browne                   1:05:02   3rd OC-1 Women 60+                                                                       
37      Debra Newman                    1:10:40   3rd OC-1 Women 40-49                                                                     
38      Dayne Bolos                     1:13:00   2nd Paddleboard Men     

2 mile JUNIORS RACE - Start & Finish at Hilo Bayfront                                                                                                    
PLACE   NAME                               TIME    DIVISION PLACE                                                                              
1       Caleb "Puni" Freitas               22:09   1st OC-1 Boys                                                                               
2       Shaun VonNordheim                  22:42   2nd OC-1 Boys                                                                               
3       Chandler Palakiko                  23:05   3rd OC-1 Boys                                                                               
4       Austin Kono                        25:02   4th OC-1 Boys                                                                               
5       Sayer Palakiko                     25:43   5th OC-1 Boys                                                                               
6       Jelson & Wranden Togia             25:51   1st OC-2 Boys                                                                               
7       Makana Keanaaina                   26:20   6th OC-1 Boys                                                                               
8       Shantee Brown & GraceAnn Akazawa   27:15   1st OC-2 Girls                                                                              
9       Tevin Soares                       27:59   7th OC-1 Boys                                                                               
10      Teren Travaso                      28:39   1st OC-1 Girls                                                                              
11      Whitney Togia                      29:15   2nd OC-1 Girls                                                                              
12      Brandon Otani                      30:16   8th OC-1 Boys                                                                               
13      Kainalu Berengue & Kaeo Lim        32:33   2nd OC-2 Boys                                                                               
14      Shyya Hao & Kalalma Freitas        32:57   1st OC-2 Mixed                                                                              
15      Mason Hookano                      44:58   9th OC-1 Boys                                                                               
                                                                                                                                               
                                                                                                                                               
2 mile ELITE RACE - pairing Expert paddler with Junior paddler on OC-2                                                                                                    
PLACE   NAME                               TIME    DIVISION PLACE                                                                              
1       Kai Bartlett & Chandler Palakiko   19:02   1st Male Elite Pro/Am                                                                       
24      Danny Ching & Shaun VonNordheim    19:12   2nd Male Elite Pro/Am                                                                       
25      Karel Tresnak Jr & Kanamu Roan     19:58   3rd Male Elite Pro/Am                                                                       
26      Andrew Penney & Tevin Soares       20:22   4th Male Elite Pro/Am                                                                       
27      Thibert Lussiaa & Genesis Marks    20:50   5th Male Elite Pro/Am                                                                       
28      Lauren Bartlett & Teren Travaso    22:17   1st Female Elite Pro/Am                                                                     
29      Marjie Kahookele & Whitney Togia   24:29   2nd Female Elite Pro/Am                                                                     
                                                                                                                                               

Posted by keizo on Mon, 12/18/2006 - 8:57am

Page loaded in 0.157 seconds.