Puna's East Hawaii Challenge Results

[Photos] by Mauiwow
Results of today's Hawaii Island Paddlesports Association races, held on the East side of Hawaii Island. Both the 10 mile long and 6 mile short courses started at Richardson's Park in Keaukaha and finished in front of Puna Canoe Club's halau at Hilo Bayfront. These events were followed by a 3 mile race for the Juniors, several of whom had paddled in the previous 6 mile short course. These kids are amazing!

Although they paddled in mostly calm seas today, several canoes failed to make it safely through the shorebreak at Richardson's Beach Park, and had to withdraw from the event. This race, sponsored by the O'Shaughnessy Ohana and Puna Canoe Club, was the best attended so far this season, with over 150 paddlers participating.

Junior

        2 mile JUNIORS RACE - Start & Finish at Honaunau                                                                                                             
PLACE   NAME                                               TIME                  DIVISION PLACE                                                                      
1       Kekoa Santoa & Joseph Hing-Medeiros                28:46                 1st OC-2 Boys                                                                       
2       Puni Freitas                                       29:21                 1st 16-18 Boys                                                                      
3       Samson K. McCandless & Mayson Mata                 31:53                 2nd OC-2 Boys                                                                       
4       Wranden Togia & Makana Keanaaina                   33:14                 3rfd OC-2 Boys                                                                      
5       Austin Komo                                        34:14                 1st 13-15 Boys                                                                      
6       Isaac Kaupiko                                      37:07                 2nd 13-15 Boys                                                                      
7       Ciana Matsuoka & Brandon Otani                     14:14         1st OC-2 Mixed                                                                      
8       Graceann Akazawa                                   38:52                 1st 13-15 Girls                                                                     
9       Kalama Freitas & Kainalu Berengue                  40:09                 4th OC-2 Boys                                                                       
10      Patrick O'Shaughnessy & Hapa                       33:50                 5th OC-2 Boys                                                                       
11      Shantee Brown                                      43:58                 2nd 13-15 Girls                                                                     
12      Shayya Hao  & Tamara Palacol                       47:37                 1st OC-2 Girls     

Long

PLACE   NAME                                     TIME       DIVISION PLACE                                                                     
1       Nick Agorastos                           l:15:05    1st Open Men                                                                       
2       Steve Blyth                              1:18:34    2nd Open Men                                                                       
3       Pati Sua & Grant Kauahi                  1:18:53    1st OC-2 Men20-49                                                                  
4       Justin Udovch                            1:19:03    3rd Open Men                                                                       
5       Chuck Santiago                           1:19:54    1st Open Surfski                                                                   
6       Kafoa Hala Latu                          1:20:25    1st 21-39 Men                                                                      
7       Ivan McIvor                              1:20:55    2nd 21-39 Men                                                                      
8       Afa Tuaolo                               1:20:57    1st 50-54 Men                                                                      
9       Keola Lindsey                            1:20:59    3rd 21-39 Men                                                                      
10      Chris Marlow                             1:21:01    1st  Novice A Men                                                                  
11      Steve Zoll                               1:21:05    2nd 50-54 Men                                                                      
12      Dave Old                                 1:21:24    1st 40-49 Men                                                                      
13      Ronona Della Cioppa & Freddie Berengue   1:22:20    1st OC-2 Mixed 20-49                                                                  
14      Ian Foo                                  1:22:34    2nd 40-49 Men                                                                      
15      Barry Francis                            1:23:13    3rd 50-54 Men                                                                      
16      Jan Tillman                              1:23:27    4th 21-39 Men                                                                      
17      Brett Saguid                             1:24:16    2nd Novice A Men                                                                   
18      Daniel Leyva                             1:24:20    3rd 40-49 Men                                                                      
19      Terrence Andrade                         1:24:29    4th 40-49 Men                                                                      
20      Jacques Blais                            1:24:41    1st 55-59 Men                                                                      
21      Theron Ogata                             1:25:18    3rd  Novice A Men                                                                  
22      Michelle Bono & Lauren Turnbaugh         1:25:27    1st OC-2 Women 21-39                                                                  
23      Cherisse Kelii                           1:26:10    1st Open Women                                                                     
24      Gary Samura                              01:28:10   2nd 55-59 Men                                                                      
25      Baba Baldado                             1:30:14    5th 40-49 Men                                                                      
26      Bud Carlson                              1:30:41    3rd 55-59 Men                                                                      
27      Erik Keith                               01:32:08   6th 40-49 Men                                                                      
28      Keven Rinkenbach                         01:33:06   4th 55-59 Men                                                                      
29      Jennifer McDaniel                        1:34:29    2nd Open Women                                                                     
30      Shiela Cadaoas                           01:35:12   3rd Open Women                                                                     
31      Patty Eames                              01:35:42   4th Women                                                                          
32      Dani Ho                                  01:40:14   5th Women                                                                          
33      Debbie Cheever-Follett                   01:41:41   6th Women                                                                          

Short

PLACE   NAME                                     TIME       DIVISION PLACE                                                                                            
1       Steve Arnett & Leo Santimer              44:30      1st OC-2 Men 50+                                                                                          
2       Marjie Kahookele & Gerard Santos         46:26      1st OC-2 Mixed 20-49                                                                                      
3       Bob Bruce & Richard Everett              47:23      2nd OC-2 Men 50+                                                                                          
4       Peter Greenwell & Jim Uding              47:38      3rd OC-2 Men 50+                                                                                          
5       Pulama & Kalae O'Shaughnessey            47:56      2nd OC-2 Mixed 20-49                                                                                      
6       Steve Backman                            48:08      1st Novice B Men                                                                                          
7       Dallas O'Shaughnessy                     48:12      1st Cruiser Men                                                                                           
8       Mel Pauole                               49:00      1st 60-64 Men                                                                                             
9       Gerard Pila                              49:09      2nd Cruiser Men                                                                                           
10      Jonathan Grayson                         49:10      3rd Cruiser Men                                                                                           
11      Jane Dulaney & Lorrin Ching              49:34      3rd OC-2 Mixed 20-49                                                                                      
12      Caleb "Puni" Frietas                     49:58      1st Junior Men                                                                                            
13      Caleb Freitas                            51:43      1st Junior Men                                                                                            
14      Liam Powers                              50:07      4th Cruiser Men                                                                                           
15      Philip Kissinger                         50:18      2nd Novice B Men                                                                                          
16      Jan War                                  50:19      1st 55-59 Men                                                                                             
17      Scott Ferry                              50:31      5th Cruiser Men                                                                                           
18      Mikey O'Shaughnessy                      51:13      2nd Junior Men                                                                                            
19      Chris Grogan                             51:16      2nd 55-59 Men                                                                                             
20      Niels Christensen & Ron Reilly           51:26      4th OC-2 Men 50+                                                                                          
21      Bruce Clifford                           51:34      2nd 60-64 Men                                                                                             
22      Shaun Von Nordheim                       51:37      3rd Junior Men                                                                                            
23      Ron Hochuli                              51:38      3rd 60-64 Men                                                                                             
24      Lonny & David Higgins                    51:40      1st OC-2 Mixed 50+                                                                                        
25      Danny Bassett                            51:47      3rd 55-59 Men                                                                                             
26      Frederick Silva                          51:53      3rd Novice B Men                                                                                          
27      Kekoa Burgess                            51:58      1st Surfski Men                                                                                           
28      Chreighton Litton                        52:01      4th Novice B Men                                                                                          
29      Olu Saguid                               52:16      5th Novice B Men                                                                                          
30      Chase Von Nordheim                       52:18      4th Junior Men                                                                                            
31      Paul Streiter                            52:24      6th Novice B Men                                                                                          
32      Nainoa Kaluhiwa                          52:31      5th Junior Men                                                                                            
33      Jasen Napihaa                            52:36      6th Cruiser Men                                                                                           
34      Paul Jeffries                            52:40      1st 50-54 Men                                                                                             
35      Wayne Togia                              52:59      7th Novice B Men                                                                                          
36      David Kermott                            53:20      4th 55-59 Men                                                                                             
37      Andy Layus                               53:37      8th Novice B Men                                                                                          
38      Jeffery Tario                            53:49      5th 55-59 Men                                                                                             
39      Kekoa Santos                             54:03      6th Junior Men                                                                                            
40      Mark Crawford                            54:06      2nd 50-54 Men                                                                                             
41      Rise Ramos                               54:24      1st Novice A Women                                                                                        
42      Carriel Lyman & Del Freitas              54:28      4th OC-2 Mixed 20-49                                                                                      
43      Kelley Davis                             54:35      1st 40-49 Women                                                                                           
44      Nolan Chock                              54:36      3rd 50-54 Men                                                                                             
45      Mike Woodbury & Barry Zacherle           54:49      5th OC-2 Men 50+                                                                                          
46      Leah Winkler                             55:03      1st Novice B Women                                                                                        
47      Joseph Hing-Medeiros & Sondrea Cabilin   56:00      1st OC-2 Mixed Juniors                                                                                    
48      Craig Brown                              56:25      7th Cruiser Men                                                                                           
49      Mary & Bill Brado                        56:28      2nd OC-2 Mixed 50+                                                                                        
50      Earl Crane                               56:47      8th Cruiser Men                                                                                           
51      Robin Spencer                            56:58      9th Novice B Men                                                                                          
52      Angie Rey & Marah Anderson               57:05      1st OC-2 Women 20-49                                                                                      
53      Kim Rowe                                 57:09      2nd 40-49 Women                                                                                           
54      Gina Torres                              57:11      2nd Novice A Women                                                                                        
55      Debra Trinidad                           58:07      2nd Novice B Women                                                                                        
56      Leslie Crawford                          58:11      3rd Novice A Women                                                                                        
57      Stan Roehrig                             58:28      1st 65-69 Men                                                                                             
58      Kai Wilson                               58:34      10th Novice B men                                                                                         
59      Carol Farkas                             58:37      1st 50-54 Women                                                                                           
60      Heather Cromwell                         58:47      1st 21-39 Women                                                                                           
61      Carrie Russell & Jaynean Carro           58:48      2nd OC-2 Women 20-49                                                                                      
62      Pua Kaaihue                              58:53      2nd 21-39 Women                                                                                           
63      Peter Roan                               58:54      11th Novice B Men                                                                                         
64      Susan O'Shaughnessy                      59:05      2nd 50-54 Women                                                                                           
65      Leila Duim                               1:00:14    3rd 50-54 Women                                                                                           
66      Jan Roehrig                              1:00:19    1st 60+ Women                                                                                             
67      Bill Armer                               1:00:46    4th 60-64 Men                                                                                             
68      Stan Dzura                               1:01:55    2nd 65-69 Men                                                                                             
69      Kaeti Ecker                              1:01:56    1st 55-59 Women                                                                                           
70      Dee Torres                               1:03:05    3rd 40-49 Women                                                                                           
71      Carolyn Parnell                          1:04:04    2nd 60+ Women                                                                                             
72      Anuhea Ku                                1:04:12    3rd Novice B Women                                                                                        
73      Jeanne Knapp                             1:04:17    2nd 55-59 Women                                                                                           
74      Dave Dyc                                 1:04:24    3rd 65-59 Men                                                                                             
75      Alan Lipp                                1:05:06    1st Paddleboard  Men                                                                                      
76      Gladios Hoagland                         1:05:08    3rd 55-59 Women                                                                                           
77      Robina Browne                            1:05:19    3rd 60+ Women                                                                                             
78      Eva Naniole                              1:06:34    4th 50-54 Women                                                                                           
79      Doreen Dagan                             1:08:10    4th 55-59 Women                                                                                           
80      Debra Newman                             1:10:41    4th Novice B Women                                                                                        
81      Dayne Bolos                              1:18:30    2nd Paddleboard Men                                                                                       
82      Kathleen Leahy                           1:23:35    1st Paddleboard Women                                                                                     
83      Bobby Cooper                             1:24:25    1st 70+ Men                                                                                               
84      Sue LaLanne                              1:25:30    2nd Paddelboard Women                                                                                     
85      Aaron Makaimoku                          01:29:34   3rd Paddleboard Men                                                                                       

Posted by keizo on Sun, 01/28/2007 - 8:53am

Page loaded in 0.202 seconds.