Nov 15 - "Team Abbott" win 6th Annual Sea Man Race - Kona

Aloha All,

Here are the results of the 6th Annual Sea Man Race. Conceived by the late Abbott Galaher as a pre-season tune-up for OC-1, OC-2, Surfskis and Paddleboards, the first event was held in December 1998.

The course followed the same one Abbott set six years ago - straight out to sea from Keauhou Bay and return. The short course was 3 miles, and the long course, 5 miles. First place overall on the long course was won by "Team Abbott", Lambert Lee Loy and Jacques Blais, who paddled on Abbott's old OC-2. Another tradition set by Abbott is that the entry fee consists of
canned goods for the Hawaii Island Food Bank.

Mahalo,
Jane Bockus

"Team Abbott" Jacques Blais (front), Lambert Lee Loy (back) - 1st OC-2 Men - 1st Overall Long Course:


Gerard Santos - 1st Novice B Men - 2nd Overall Short Course:


Cheryl Villegas & Maile Leslie - 1st OC-2 Women - 4th Overall - Short Course
Note: Maile Leslie is only teenager entered in the races today


George Abood - 1st Surfski - 2nd Overall Long Course:


Photos courtesy Virginia Isbell, [Full Album Found Here]

Long Course: 5 Miles

PLACENAME                                       TIME    DIVISION PLACE
  1  Team Abbott: Lambert Lee Loy/Jacques Blais 49:20    1st OC-2 Men
  2  George Abood                              49:34    1st Surfski Men
  3  Kim & Cap Allen                           50:24    1st OC-2 Mixed
  4  Alan Lipp                                 50:40    1st Open Men
  5  Vern Magnusson/Richard Everett            51:18    2nd OC-2 Men
  6  Hugh Peterson                             51:36    2nd Surfski Men
  7  Steve Arnett/Gary Capri                   52:08    3rd OC-2 Men
  8  Mike McQuaid                              52:29    2nd Open Men
  9  Dave Old                                  53:28    3rd Open Men
 10  Barry Francis                             53:45    1st 40-49 Men
 11  Bob Bruce                                 54:03    1st 50-59 Men
 12  Dane Enos                                 54:53    2nd 40-49 Men
 13  Leo Santimer                              55:20    2nd 50-59 Men
 14  Keven Rinkenbach                          55:26    3rd 50-59 Men
 15  Jan War                                   55:46    4th 50-59 Men
 16  Freddie Berengue                          56:23    5th 50-59 Men
 17  Greg Knapp                                56:26    6th 50-59 Men
 18  Bruce Clifford                            56:27    7th 50-59 Men
 19  Wendy Simmons                             56:29    1st Open Women
 20  Cherisse Kelii                            56:37    2nd Open Women
 21  Steve Wilson/Vern Beiraugel               56:38    4th OC-2 Men
 22  Ronona Della Cioppa                       56:41    3rd Open Women
 23  Kafoa Hala Latu                           56:44    1st Rudderless Men
 24  Brian Demsey                              57:30    1st 60+ Men
 25  Scott Ferry                               57:47    3rd 40-49 Men
 26  Kalani Delovio                            58:33    8th 50-59 Men
 27  Paul Aguirre                              58:45    9th 50-59 Men
 28  Kathleen Leahy/Kelly Davis                59:24    1st OC-2 Women
 29  Peter Lasich                             1:00:36   10th 50-59 Men
 30  Peter Greenwell                          1:02:53   2nd 60+ Men
 31  Dionys Heimgartan                        1:03:18   1st 21-29 Men
 32  Peggy  Spencer                           1:05:57   1st 40-49  Women

Short Course: 3 Miles

PLACENAME                                       TIME    DIVISION PLACE
  1  Marc Etherton                             29:24    1st Surfski Men
  2  Gerard Santos                             29:57    1st Novice B Men
  3  John Husak                                30:09    2nd Novice B Men
  4  Cheryl Villegas & Maile Leslie            30:13    1st OC-2 Women
  5  Jonathan Grayson                          31:18    3rd Novice B Men
  6  Raleigh Loando & Kawika Singson           31:31    1st OC-2 Men
  7  Marjorieann Santos                        31:33    1st 30-39 Women
  8  M. Christopher Mangel                     31:37    4th Novice B Men
  9  Chris Grogan                              32:01    1st 50-59 Men
 10  Al Conrad                                 33:22    2nd 50-59 Men
 11  Vicki Atherton & Bill Rosehill            33:23    1st OC-2 Mixed
 12  Carmen Wagner & Tracy Gatewood            34:39    2nd OC-2 Women
 13  Moke Hauanio                              34:41    1st Novice A Men
 14  Leila Duim                                34:55    1st 40-49 Women
 15  Tia Ulufaleilupe                          35:01    1st Novice B Women
 16  Steve Vujnovich                           36:05    5th Novice B Men
 17  Sue LaLanne                               36:27    1st 50-59 Women
 18  Larry Ratliff                             36:53    3rd 50-59 Men
 19  Sammie Stanbro & Renee Caton              37:00    3rd OC-2 Women
 20  Bill Armijo                               37:46    2nd Novice A Men
 21  Bill Brado                                37:51    3rd Novice A Men
 22  Karen Van Pelt                            38:13    1st 60+ Women
 23  Sally Lacy                                38:31    2nd 60+ Women
 24  Russell Brown                             43:23    6th Novice B Men
 25  Jeffrey McDaniel                          49:46    1st Paddleboard Men
 26  Jennifer McDaniel                         50:28    1st Paddleboard Women

Posted by keizo on Sat, 11/15/2003 - 5:40pm

Page loaded in 0.230 seconds.