O'Shaughnessy's Pineula Vaa East Hawaii Challenge

Results of the O'Shaughnessy's Pineula Vaa East Hawaii Challenge, held today, Saturday, Jan. 26. Long Course was 9.5 miles from Richardson's Bay to Hilo Bay via "Radio Tower" south of Keaukaha.

Short course was 6 miles, from Richardson's directly north to Hilo Bay, and the Junior course was 2 miles, held within Hilo Bay.

Conditions were great, with a following sea and light Hilo rain for the northbound paddlers. No times are shown for the long course, since all paddlers did not start at the same time or turn on the same point - so just the order of finish is given. The times for the short course are based on clock time as if they all started at 10:00 a.m., which was the advertised start time, although it took longer than anticipated to get all 79 canoes, surfskis & paddleboards launched and out through the narrow pass and breaking surf.

Yes, the day was like a three ring circus - with canoes finishing in the midst of the BIIF High School OC-6 Regatta being held simultaneously at Hilo Bayfront!

SHORT COURSE - 6 miles Richarson's Bay to Hilo Bayfront

PLANAME(S)                                       TIME   DIV PLACE
1  Dallas O'Shaughnessy                         1:02:49 1st Cruiser Men
2  Marjie Kahookele & Gerard Santos             1:03:13 1st OC-2 Mixed 20-49
3  Keala & Steve Zoll                           1:04:04 2nd OC-2 Mixed 20-49
4  Mikey O'Shaughnessy                          1:04:07 1st Junior Men
5  Josh Timmer                                  1:04:18 1st Novice B Men
6  Steve Backman                                1:04:39 1st 50-59 Men
7  Chase Von Nordheim                           1:04:48 2nd Junior Men
8  Egon Horcajo                                 1:05:27 1st 50-59 Men
9  Mel Pauole                                   1:05:38 1st 60+ Men
10 Kurtis Yamauchi                              1:06:22 2nd 50-59 Men
11 Garrett Kim                                  1:06:38 2nd Cruiser Men
12 Jim Budde & Dave Higgins                     1:06:39 1st OC-2 Men 50+
13 Keahi Warfield                               1:06:46 2nd Novice B Men
14 Kai Robson                                   1:07:15 3rd Novice B Men
15 Kekoa Santos                                 1:07:33 3rd Junior Men
16 Bob Bruce                                    1:07:35 2nd 60+ Men
17 Chris Grogan                                 1:08:06 3rd 50-59 Men
18 David Okita                                  1:08:16 4th Novice B Men
19 Pulama O'Shaughnessy                         1:08:26 1st 20-39 Women
20 Carol & Bruce Clifford                       1:08:49 1st OC-2 Mixed 50+
21 Michael Masuda                               1:08:58 5th Novice B Men
22 Mark Crawford                                1:09:12 5th 50-59 Men
23 Shawn Baker                                  1:09:18 6th Novice B Men
24 Scott Von Nordheim                           1:09:37 7th Novice B Men
25 Elise Kerr & Kapua Sawyer                    1:09:49 1st OC-2 Women 20-49
26 Craig Clarke                                 1:09:56 6th 50-59 Men
27 Kim Rowe                                     1:10:03 1st 40-49 Women
28 Allan Daniels                                1:10:11 3rd Cruiser Men
29 Terry Trinidad & Rupert Adarme               1:10:14 1 OC-2 Men 20-49
30 Lorrin Ching & Moke Hauanio                  1:10:16 2nd OC-2 Men 50+
31 Mike Divinski                                1:10:24 7th 50-59 Men
32 Aaron Makaimoku                              1:10:36 4th Cruiser Men
33 Omar Lemus                                   1:11:02 8th Novice B Men
34 Kawika Kaohu III                             1:11:15 4th Junior Men
35 Maud Gooch & Wayne DeMotta                   1:11:23 2nd OC-2 Mixed 50+
36 Leah Winkler                                 1:11:24 1st Novice A Women
37 Andy Layus                                   1:11:59 9th Novice B Men
38 Leslie Woods & Teri Fong                     1:12:24 2nd OC-2 Women 20-49
39 Summer Hughes                                1:12:37 1st Novice B Women
40 Robin Spencer                                1:12:50 10th Novice B Men
41 Tasha Aipa                                   1:12:54 2nd Novice B Women
42 Kelley Davis                                 1:13:01 2nd 40-49 Women
43 Pua Kaaihue                                  1:13:36 2nd 20-39 Women
44 Gina Torres                                  1:13:40 3rd 20-39 Women
45 Tim Andrade                                  1:13:48 11th Novice B Men
46 Kelli Yamauchi                               1:13:53 1st Junior Women
47 Jim Uding                                    1:13:56 3rd 60+ Men
48 Paul Aguirre                                 1:14:03 4th 60+ Men
49 Glen Bousquet                                1:14:10 5th Cruiser Men
50 Nolan Chock                                  1:14:18 8th 50-59 Men
51 Ron Reilly                                   1:14:20 1st 65+ Men
52 Colby Pillers                                1:14:39 12th Novice B Men
53 Peter Sulliban                               1:14:55 9th 50-59 Men
54 Mike Woodbury                                1:15:36 5th 60+ Men
55 Leslie Crawford                              1:15:51 3rd 40-49 Women
56 Jolene Hughes                                1:16:05 3rd Novice B Women
57 Lonny Higgins                                1:16:34 1st 60+ Women
58 Leila Duim                                   1:16:49 1st 50-59 Women
59 Annalee Akagi                                1:17:03 4th Novice B Women
60 Dee Torres                                   1:17:35 2nd 50-59 Women
61 Carol Farkas                                 1:18:00 3rd 50-59 Women
62 Gerri Hala Latu                              1:18:15 4th 20-39 Women
63 Sari Lassiter                                1:18:22 2nd 60+ Women
64 Kim Schneider                                1:18:24 5th Novice B Women
65 Dave Dyc                                     1:18:40 2nd 65+ Men
66 Mamo Brown                                   1:19:51 6th Novice B Women
67 Pete Hendricks                               1:19:51 3rd 65+ Men
68 Nick Yamauchi                                1:20:19 1st Surfski Junior Men
69 Jan Roehrig                                  1:20:54 3rd 60+ Women
70 Red Shirt Standup Paddleboard                1:21:05 1st Standup Paddleboard
71 Danny Bassett                                1:21:38 10th 50-59 Men
72 Kauila Ho                                    1:22:50 11th 50-59 Men
73 Rick Sowers                                  1:22:59 1st Paddleboard
74 Stan Roehrig                                 1:23:30 4th 65+ Men
75 Gladios Hoagland                             1:24:19 4th 50-59 Women
76 Stan Dzura                                   1:24:22 5th 65+ Men
77 Green Standup Paddleboard                    1:26:04 2nd Standup Paddleboard
78 Jimmy Arita                                  1:27:09 7th 65+ Men
79 Don Elder                                    1:29:00 12th 50-59 Men

LONG COURSE - 9.5 miles - Richardson's Bay South 1.5 miles then to Hilo Bayfront

PLANAME(S)                                     NO TIMES DIV PLACE
1  Thiberrt Lussiaa                                     1st Open Men
2  Nick Agorastos                                       2nd Open Men
3  Ikaika Hauanio                                       3rd Open Men
4  Jonathan Grayson & Duane Webster                     1st OC-2 Men 20-49
5  Nue Youderian                                        1st 20-39 Men
6  Nate Hendricks                                       1st 40-49 Men
7  Steve Blyth                                          2nd 40-49 Men
8  Gerard Pila & Pati Sua                               2nd OC-2 Men 20-49
9  Chuck Santiago                                       1st Surfski Men
10 Afa Tuaolo                                           1st 50-59 Men
11 Chris Marlow                                         2nd 20-29 Men
12 Alan Lipp                                            3rd 40-49 Men
13 Puni Freitas                                         1st Junior
14 Ivan McIvor                                          3rd 20-39 Men
15 Eddie Hayward                                        4th 20-39 Men
16 Ronona Della Cioppa & Freddie Berengue               1st OC-2 Mixed 20-49
17 Michael Nearman                                      2nd 50-59 Men
18 Baba Baldado                                         4th 40-49 Men
19 Grant Kojima                                         5th 40-49 Men
20 John Husak                                           6th 40-49 Men
21 Israel Gonzales                                      5th 20-39 Men
22 Terrence Andrade                                     7th 40-49 Men
23 Jasen Napihaa                                        6th 20-39 Men
24 Mike O'Shaughnessy                                   1st 60+ Men
25 Nick Ah Yo                                           7th 20-39 Men
26 Yasu Tanaka                                          7th 40-49 Men
27 Greg Knapp                                           3rd 50-59
28 Beanie Heen                                          4th 50-59
29 Kathleen Leahy & Scott Ferry                         2nd OC-2 Mixed 20-49
30 Stan Cann                                            5th 50-59 Men
31 Cherisse Agorastos                                   1st Open Women
32 Sheila Cadaoas                                       2nd Open Women
33 Eddie Nabarro                                        8th 20-39 Men
34 Raymond Elia                                         6th 50-59 Men
35 Lauren Turnbaugh & Jane Dulaney                      1st OC-2 Women 20-49
36 Wayne Togia                                          1st Novice A Men
37 Bev Tuaolo                                           3rd Open Women
38 John Cano                                            9th 40-49 Men
39 Jacque Wikum & Dani Ho                               2nd OC-2 Women 20-49
40 Mike Akazawa                                         2nd Novice A Men
41 Jody Whitney                                   DNF   20-39 Men

JUNIORS COURSE 2 Miles within Hilo Bay

PLANAME(S)                                       TIME   DIV PLACE
1  Kekoa Santos                                  29:43  1st 13-15 Boys
2  Nainoa Dano                                   31:10  2nd 13-15 Boys
3  Samson McCandless                             32:29  3rd 13-15 Boys
4  Dan Gampon                                    36:11  4th 13-15 Boys
5  Rebekah Merssburgh                            37:32  1st 13-15 Girls
6  Kayla & Kegan Delmar                          38:57  1st OC-2 Mixed
7  Zachary McClure                               42:11  5th 13-15 Boys

Posted by keizo on Sun, 01/27/2008 - 11:16pm

Page loaded in 0.157 seconds.