Kama'ili Nursery Pohoiki Challenge

Results of the Hawaii Island Paddlesports Association Kama'ili Nursery Pohoiki Challenge, held Saturday, Feb. 23 in Puna. The short course was 8 miles from Pohoiki Boat Ramp to Kahena Beach, while the long course ran for 10 miles, with a 1 mile northward leg from Pohoiki before turning around, then also finished at Kahena Beach.

One challenge of this course is landing the canoes through the surf, then dismantling the canoes on Kahena's black sand beach (noted for "clothing optional") and passing the canoes up the face of the winding trail to the top of the cliff, from person to person. All paddlers safely completed this course today, as did the canoes.

The event was followed by a great awards party, featuring first place prizes of beautiful orchid plants from Kama'ili Nursery race sponsors, Bev and Afa Tuaolo. Traditional Filipino food and Jello shooters, along with many bottles of Steinlager, made for much merriment at the post race party.

Next week's race, the 14th Annual Kohala Coast Challenge, will take place on Saturday, March 1 at Kawaihae.

Short Course


OVERALL   NAME(S)                            TIME       PLACE                    
1         MARJORIE KAHOOKELE/GERARD SANTOS   01:07:21   1st OC-2 Mixed 20-49     
2         ALAN LIPP                          01:09:27   1st Cruiser Men          
3         JOSHUA TIMMER                      01:10:21   1st Novice B Men         
4         KAI ROBSON                         01:11:48   2nd Novice B Men         
5         KEKOA SANTOS                       01:11:56   1st Surfski Junior Men   
6         KEALA & STEVE ZOLL                 01:13:10   2nd OC-2 Mixed 20-49     
7         CHASE VON NORDHEIM                 01:13:19   1st Junior Men           
8         MAPUHIA TEGRIPA                    01:14:58   2nd Cruiser Men          
9         BEANIE HEEN                        01:15:13   1st 50-59 Men            
10        BOB BRUCE                          01:16:17   1st 60-64 Men            
11        KAWIKA KAOHU                       01:16:52   2nd Junior Men           
12        CHRIS GROGAN                       01:17:04   2nd 50-59 Men            
13        MIKE MASUDA                        01:17:14   3rd Novice B Men         
14        PULAMA O'SHAUGHNESSY               01:18:45   1st 20-39 Women          
15        LEAH WINKLER                       01:20:09   1st Novice A Women       
16        PATI SUA                           01:20:45   4th Novice B Men         
17        BETH COOPER                        01:21:00   1st 40-49 Women          
18        CHANDLER PALAKIKO                  01:21:12   3rd Junior Men           
19        KIM ROWE                           01:21:29   2nd 40-49 Women          
20        SAMMI STANBRO/JAN WAR              01:21:30   1st OC-2 Mixed 50+       
21        CAROL & BRUCE CLIFFORD             01:21:40   2nd OC-2 Mixed 50+       
22        LESLIE WOODS/TERI FONG             01:22:14   1st OC-2 Women 20-49     
23        KELLEY DAVIS                       01:23:16   3rd 40-49 Women          
24        NICK YAMAUCHI                      01:23:54   4th Junior Men           
25        SUMMER HUGHES                      01:24:59   1st Novice B Women       
26        DAVID OKITA                        01:24:59   5th Novice B Men         
27        TASHA AIPA                         01:25:04   2nd Novice B Women       
28        GREG KNAPP                         01:25:11   3rd 50-59 Men            
29        WAYNE DE MOTTA                     01:27:04   4th 50-59 Men            
30        COLBY PILLERS                      01:27:08   6th Novice B Men         
31        TIM ANDRADE                        01:27:53   7th Novice B Men         
32        PAUL AGUIRRE                       01:28:34   2nd 60-64 Men            
33        SUSAN O'SHAUGHNESSY                01:28:53   1st 50-59 Women          
34        LESLIE CRAWFORD                    01:29:07   4th 40-49 Women          
35        SARI LASSITER                      01:29:29   1st 60+ Women            
36        GINA TORRES                        01:29:29   2nd 20-39 Women          
37        ILONA HIGGINS                      01:30:01   2nd 60+ Women            
38        NOLAN CHOCK                        01:30:08   5th 50-59 Men            
39        JOLENE HUGHES                      01:32:19   3rd Novice B Women       
40        MIKE WOODBURY                      01:32:22   3rd 60-64 Men            
41        LEILA DUIM                         01:32:51   2nd 50-59 Women          
42        CAROL FARKAS                       01:32:59   3rd 50-59 Women          
43        DANNY BASSETT                      01:33:03   6th 50-59 Men            
44        GERRI HALA LATU                    01:33:26   3rd 20-39 Women          
45        MIRI SUMIDA                        01:34:05   4th 50-59 Women          
46        RON REILLY                         01:35:23   1st 65+ Men              
47        KAETI ECKER                        01:35:27   3rd 60+ Women            
48        CAROLYN PARNELL                    01:35:59   4th 60+ Women            
49        GLEN BOUSQUET                      01:37:13   3rd Cruiser Men          
50        STAN DZURA                         01:39:58   2nd 65+ Men              
51        DEE TORRES                         01:41:45   5th 50-59 Women          
52        SUE LALANNE                        01:42:08   5th 60+ Women            
53        GLADI HOAGLAND                     01:54:23   6th 50-59 Women          
54        SHAWN YOUNG                        02:07:02   1st Paddleboard          
55        STAN ROEHRIG                       02:07:47   3rd 65+ Men

Long Course

OVERALL   NAME(S)                                TIME       DIVISION PLACE         
1         JONATHAN GRAYSON/DUANE WEBSTER         01:23:19   1st OC-2 Men 20-49     
2         NICK AGORASTOS                         01:23:28   1st Open Men           
3         TUHEI BERNARDINO                       01:25:13   2nd Open Men           
4         CHUCK SANTIAGO                         01:26:39   1st Surfski Men        
5         YOVANN TUTAVAE                         01:27:31   3rd Open Men           
6         AFA TUAOLO                             01:28:39   1st 50-59 Men          
7         CHRIS MARLOW                           01:28:50   1st 20-39 Men          
8         F. CAMERON LEAO                        01:30:19   2nd 20-39 Men          
9         STEVEN BLYTH                           01:31:12   1st 40-49 Men          
10        PUNI FREITAS                           01:31:29   3rd 20-39 Men          
11        GERARD PILA                            01:33:58   1st Novice A Men       
12        MIKE O'SHAUGHNESSY                     01:34:15   1st 60+ Men            
13        KEVIN KALUNA                           01:34:15   2nd 40-49 Men          
14        RONONA DELLA CIOPPA/FREDDIE BERENGUE   01:35:36   1st OC-2 Mixed 20-49   
15        JASEN NAPIHAA                          01:36:10   4th 20-39 Men          
16        CHERISSE AGORASTOS                     01:36:51   1st Open Women         
17        THERON OGATA                           01:36:52   5th 20-39 Men          
18        SCOTT FERRY/KATHLEEN LEAHY             01:37:29   2nd OC-2 Mixed 20-49   
19        NICK AH YO                             01:39:34   6th 20-39 Men          
20        YASU TANAKA                            01:39:34   3rd 40-49 Men          
21        TERRENCE ANDRADE                       01:39:53   4th 40-49 Men          
22        STAN CANN                              01:40:04   2nd 50-59 Men          
23        WAYNE TOGIA                            01:40:13   2nd Novice A Men       
24        DANIEL LEYVA                           01:41:54   5th 40-49 Men          
25        BUBBA BALDADO                          01:42:07   6th 40-49 Men          
26        MARK CRAWFORD                          01:43:28   3rd 50-59 Men          
27        GRANT KAUAHI                           01:43:43   7th 20-39 Men          
28        SHEILA CADAOAS                         01:43:45   2nd Open Women         
29        BEVERLY TUAOLO                         01:43:48   3rd Open Women         
30        PUA KAAIHUE                            01:48:35   4th Open Women         
31        DANI HO                                01:50:50   5th Open Women         
32        JOHN CANO                              02:00:16   7th 40-49 Men

Posted by keizo on Sun, 02/24/2008 - 10:44am

Page loaded in 0.155 seconds.