The 13th Annual Koahala Coast Challenge was held on Saturday March 1st at Kawaihae. The mild conditions didn't dampen the spirit of the over 160 paddlers who participated in this classic event. There was also a large contingent of junior and paddleboard racers. A big Mahalo to the new sponsors of the event, there was already talk of the 2009 version before the day was over. This day also marked the first time H.I.P.A.'s new electronic race registration and timing system was used in real event. As with any new system, there is a learning curve and bugs. The hardware worked as expected though the software will need some adjustments before the next event, the problems were small and easlily adjusted. Mahalo for the patience of the paddlers. Next Event Keauhou Canoe Club's Kuuipo Race, March 22nd, Keauhou Bay.

LONG

                                                                                                             
Boat #   First_name              Last_name                Lap Time       Race Divison                         Div-Place      
242      Jonathan / Duane        Grayson / Webster        01:01'44"34   31     men long OC-2 20 - 49         1              
4173     Chuck / Bev             Santiago / Tuaolo        01:01'46"68   37       Mixed Long OC-2 Surfski     1              
241      Cherisse / Afa          Agorastos / Tuaolo       01:02'32"41   35     mixed long OC-20 - 49         1              
57       Thibert                 Lusiaa                   01:03'14"09   11      men long oc-1 open           1              
42       Ikaika                  Hauanio                  01:03'50"69   11      men long oc-1 open           2              
666      Nick                    Agorastos                01:03'59"15   11      men long oc-1 open           3              
2929     Jacques / Mike          Blais / O'Shaughnessy    01:06'04"03   32     men long OC-2 50 / over       1              
276      Kekoa / Chase           Santos /VonNordheim      01:06'08"91   31     men long OC-2 20 - 49         2              
99       Andy                    Penny                    01:06'21"25   13      men long oc-1 20-39          1              
88       Steve                   Blyth                    01:07'38"41   14      men long oc-1 40-49          1              
254      Freddie / Ronona        Berengue / Della Cioppa  01:07'41"21   35     mixed long OC-20 - 49         3              
300      Ivan                    McIvor                   01:08'08"62   13      men long oc-1 20-39          2              
3030     Ian                     Foo                      01:08'41"09   14      men long oc-1 40-49          2              
36       John                    Husak                    01:09'01"47   14      men long oc-1 40-49          3              
419      Chris                   Marlow                   01:10'15"12   13      men long oc-1 20-39          3              
269      Paula / Kathy           Crabb / Erwin            01:10'38"34   34     women long OC-2 50 / over     1              
121      Terrence                Andrade                  01:11'01"18   14      men long oc-1 40-49          4              
97       Nick                    Ahyo                     01:11'41"18   13      men long oc-1 20-39          4              
239      Kathleen / Scott        Leahy /  Ferry           01:11'43"84   35     mixed long OC-20 - 49         4              
458      Theron                  Ogata                    01:11'48"41   13      men long oc-1 20-39          5              
275      Jasmine / Marjorieann   Hoopii / Kahookele       01:11'58"59   33     women long OC-2 20 - 49       1              
94       Grant                   Kojima                   01:12'45"03   14      men long oc-1 40-49          5              
231      Susan / Danni           O'Shaughnessy / Ho       01:13'38"47   33     women long OC-2 20 - 49       2              
21       Danny                   Leyva                    01:14'33"50   14      men long oc-1 40-49          6              
181      Mark                    Crawford                 01:16'29"53   15      men long oc-1 50-59          1              
76       Jennifer                McDaniel                 01:16'58"06   21     women long -1 open            1              
369      Sheila                  Cadaoas                  01:18'38"12   21     women long -1 open            2              
176      John                    Cano                     01:23'05"97   14      men long oc-1 40-49          7              
311      Lauren                  Turnbaugh                01:27'53"25   21     women long -1 open            3              

SHORT

                                                                                                                    
Boat #   First_name              Last_name                Lap Time      Race Divison                         Div-Place      
2929     Jacques / Mike          Blais / O'Shaughnessy    00:43'31"41   62     men short OC-2 50 / over      1              
226      LeAnn / Eddie           Alani / Hayward          00:43'42"25   66     mixed short OC-2 20 - 49      1              
202      Nathan / Carrie Sue     Hendricks / Hendricks    00:43'56"59   66     mixed short OC-2 20 - 49      2              
260      Randy / Ryan            Davis / Simpson          00:44'02"56   61     men short OC-2 20 - 49        1              
201      Mel / Carolyn           Pauole / Thomas          00:44'23"12   66     mixed short OC-2 20 - 49      3              
88       Bruce                   Ayau                     00:44'27"93   43     men short oc-1 open cruiser   1              
275      Marjorieann / Gerard    Kahookele / Santos       00:44'43"81   66     mixed short OC-2 20 - 49      4              
5036     Mario                   Mausio                   00:45'19"69   43     men short oc-1 open cruiser   2              
419      Chris                   Marlow                   00:45'58"41   43     men short oc-1 open cruiser   3              
295      David / Jimmy           Higgins / Budde          00:46'00"12   62     men short OC-2 50 / over      1              
752      Keola / Ben             Lindsey / Lindsey        00:46'15"12   61     men short OC-2 20 - 49        2              
303      Charlie                 Becerra                  00:46'36"91   43     men short oc-1 open cruiser   4              
486      Kai                     Robson                   00:46'43"91   41     men short oc-1 novice B       1              
265      Egon / Carolyn          Horcajo / Parnell        00:46'53"06   67     mixed short OC-2 50 / over    1              
2        Stephen                 Arnett                   00:47'00"78   46     men short oc-1 60 - 64        1              
448      Joshua                  Timmer                   00:47'07"15   41     men short oc-1 novice B       2              
254      Freddie / Dee           Berengue / Torres        00:47'07"15   67     mixed short OC-2 50 / over    2              
276      Sondrea / Chase         Cabilin / VonNordheim    00:47'53"40   66     mixed short OC-2 20 - 49      5              
231      Elise / Sheila          Kerr / Cadaoas           00:48'09"09   64     women short OC-2 20 - 49      1              
241      Summer / Pua            Hughes / Kaaihue         00:48'12"15   64     women short OC-2 20 - 49      2              
22       Kekoa                   Santos                   00:48'36"31   48     men short surfski             1              
27       Bob                     Bruce                    00:48'46"88   46     men short oc-1 60 - 64        2              
240      Lorrin / Moke           Ching / Hauanio          00:48'57"22   61     men short OC-2 20 - 49        3              
491      Mike                    Masuda                   00:49'09"53   41     men short oc-1 novice B       3              
182      Chris                   Grogan                   00:49'31"22   44     men short oc-1 50 - 59        1              
273      Teri / Leslie           Fong / Woods             00:49'33"46   64     women short OC-2 20 - 49      3              
134      Scott                   Ferry                    00:49'40"59   43     men short oc-1 open cruiser   5              
281      Karen / Ed              Van Pelt / Van Pelt      00:50'56"50   67     mixed short OC-2 50 / over    3              
290      Bruce / Carol           Clifford / Clifford      00:51'20"72   67     mixed short OC-2 50 / over    4              
308      Allen                   Daniels                  00:51'40"22   43     men short oc-1 open cruiser   6              
194      Leah                    Winkler                  00:51'42"90   52     women short oc-1 novice A     1              
148      Tasha                   Aipa                     00:52'04"18   51     women short oc-1 novice B     1              
222      Katie                   Erwin                    00:52'15"81   57     women short surfski           1              
1069     Gregor                  Knapp                    00:52'31"47   44     men short oc-1 50 - 59        2              
330      Glen                    Bousquet                 00:52'34"65   43     men short oc-1 open cruiser   1              
150      Danny                   Bassett                  00:52'37"12   44     men short oc-1 50 - 59        3              
73       Beth                    Cooper                   00:53'01"22   55     women short oc-1 40 - 49      1              
301      Miri                    Sumida                   00:53'14"47   56     women short oc-1 50-59        1              
4949     Kit                     Roehrig                  00:53'19"50   46     men short oc-1 60 - 64        3              
165      Nolan                   Chock                    00:53'36"88   44     men short oc-1 50 - 59        4              
83       Sari                    Lassiter                 00:53'38"96   57     women short surfski           2              
464      John                    Immel                    00:53'54"88   41     men short oc-1 novice B       4              
176      John                    Cano                     00:54'00"68   43     men short oc-1 open cruiser   7              
311      Kimberlee               Rowe                     00:54'00"68   55     women short oc-1 40 - 49      2              
2637     Maitland                Akau                     00:54'23"34   41     men short oc-1 novice B       5              
431      Danielle                Ho                       00:54'28"56   54     women short oc-1 20 - 39      1              
339      Ron                     Reilly                   00:54'32"62   47     men short oc-1 65 / over      1              
505      Ilona                   Higgins                  00:54'39"72   63     women short oc-1 60 / over    2              
480      Malia                   Carvalho                 00:54'43"28   55     women short oc-1 40 - 49      3              
462      Michael                 Haring                   00:54'55"25   41     men short oc-1 novice B       6              
362      Susan                   O'Shaughnessy            00:55'01"62   56     women short oc-1 50-59        2              
175      Gerri                   Hala Latu                00:55'04"59   54     women short oc-1 20 - 39      2              
911      Wayne G                 DeMotta                  00:55'12"66   44     men short oc-1 50 - 59        5              
133      Michael                 Woodbury                 00:55'15"56   46     men short oc-1 60 - 64        4              
102      Leslie                  Crawford                 00:55'22"18   55     women short oc-1 40 - 49      4              
331      Leila                   Duim                     00:56'49"28   56     women short oc-1 50-59        3              
12       Carol                   Farkas                   00:57'28"41   56     women short oc-1 50-59        4              
777      Katie                   Ecker                    00:58'41"15   63     women short oc-1 60 / over    1              
5151     Ed / Linda              Gallano / Gallano        00:59'02"50   67     mixed short OC-2 50 / over    5              
75       Susan                   LaLanne                  00:59'13"09   63     women short oc-1 60 / over    2              
159      Gladios                 Hoagland                 01:00'13"31   56     women short oc-1 50-59        5              
384      Stan                    Roehrig                  01:00'13"47   47     men short oc-1 65 / over      2              
186      Lester                  Kimura                   01:00'23"00   46     men short oc-1 60 - 64        5              
155      Stan                    Dzura                    01:00'23"00   47     men short oc-1 65 / over      3              
610      Eva                     Naniole                  01:02'09"44   56     women short oc-1 50-59        6              
295      Ilona                   Higgins                  01:05'39"78   56     women short oc-1 50-59        7              
3232     Jaynean                 Cano                     01:09'29"09   52     women short oc-1 novice A     2              
459      Kimberly                Schneider                01:09'41"66   51     women short oc-1 novice B     2              
367      Cyrus                   Mead                     01:11'48"41   43     men short oc-1 open cruiser   8              
127      Shay                    Bintliff                 DNF           63     women short oc-1 60 / over                

Paddleboard

                                                                                                                    
Boat #   First_name              Last_name                Lap Time      Race Divison                         Div-Place      
9        Black                   Abraham                  00:30'50"81   72     men stand -up open            1              
1        Shawn                   Young                    00:35'30"47   71     men paddleboard open          1              
8        Keamalu                 Akini                    00:39'17"78   71     men paddleboard open          2              
5        Kaleo                   Gambill                  00:39'51"59   72     men stand -up open            2              
10       Ronona                  Della Cioppa             00:40'49"84   74     women stand-up open           1              
6        Kathleen                Leahy                    00:41'36"56   73     women paddleboard open        1              
8        I`ilani                 Macabio                  00:46'10"69   74     women stand-up open           2              
3        Tim                     McCullough               00:47'35"15   71     men paddleboard open          3              
2        Brent                   Cotton                   00:47'51"47   71     men paddleboard open          4              
4        Mahealani               Gambill                  00:49'12"72   74     women stand-up open           3              
7        Debra                   Newman                   00:50'47"44   74     women stand-up open           4              

Junior

                                                                                                                    
Boat #   First_name              Last_name                Lap Time      Race Divison                         Div-Place      
77       Kalani                  McCandless               00:27'50"62   81    junior boys oc-1 12 - 15       1              
625      Nainoa                  Dano                     00:28'14"09   81    junior boys oc-1 12 - 15       2              
234      Alyssa / Madeline       Foo / Foo                00:31'07"97   85     junior girls OC-2             1              
3030     Ky                      Foo                      00:31'36"84   81    junior boys oc-1 12 - 15       6              
258      Kazah / Johni-Lyn       Kahalioumi / Quintal     00:31'54"72   85     junior girls OC-2             2              
223      Keoni / Parker          Smith / Boeckman         00:31'58"56   86     junior boys OC-2              1              
347      Dan                     Gampon                   00:33'04"18   81    junior boys oc-1 12 - 15       3              
1002     Kegan                   Delmar                   00:33'36"59   81    junior boys oc-1 12 - 15       4              
114      Rebekah                 Mersburgh                00:33'48"72   83     junior girls oc-1 12 - 15     1              
172      Zachary                 McClure                  00:36'51"12   81    junior boys oc-1 12 - 15       5              
264      Stephanie / Kayla       Oandason / Delmar        00:37'35"00   85     junior girls OC-2             3              
388      Kawika                  Kaohu                    00:50'02"22   82     junior boys oc-1 16 - 19      1           

Posted by keizo on Sun, 03/02/2008 - 7:55pm

Page loaded in 0.152 seconds.