March 14, 2009

Results of the Keauhou Kuuipo Race, held on the traditional Kauikeaouli Kamehameha III, birthday weekend, in memory of the late Eda Hinchcliff, a longtime Keauhou and HIPA paddler.

Held at Keauhou Bay today in cool, cloudy and very windy conditions, the paddlers were faced with challenging conditions, not typical for West Hawaii.

All courses started and finished at Keauhou Bay; the Junior paddlers were joined by several recreational paddlers on the 3.5 mile course that turned at the "Blue Church" at Kahaluu.
The 7 mile short course made a U-turn at the stone church on Alii Drive near Royal Poinciana Avenue, and the 12 mile long course paddlers turned seaward at the same location and went out to the VV buoy before fighting back into the wind to return to the Keauhou finish line.

Hot Portuguese bean soup, salad and sandwiches were welcomed by the 102 paddler participants, along with awards presented following the race. Pacific Voyager Paddle Works, members of Eda's family, donated special KanooRax awards to ten division winners.

Next week's event, on Saturday, March 21, will be the Hurricane Invitational - from Keokea Bay to the Coast Guard Station in North Kohala.



JUNIOR PADDLERS 3.5 miles   START AND FINISH Keauhou Bay w/Turn at Kahaluu Church                                                                               
OVERALL   NAME                                   TIME       DIVISION PLACE               
1         Kaliko Wa'ahila                        35:43      1 OC1 Junior Boys 12-15      
2         Zachary McClure                        36:19      2 OC1 Junior Boys 12-15      
3         Kainoa O'Halloran                      36:24      3 OC1 Junior Boys 12-15      
4         Tatiana Brumaghim/Samantha Berdon      38:14      1 OC2 Junior Girls           
5         Leisha Nakagawa/Lorelei Nakagawa       38:45      2 OC2 Junior Girls           
6         Samson (Kalani) McCandless             42:46      4 OC1 Junior Boys 12-15      
7         Samantha Oandasan/Tyler Parish         45:16      1 OC2 Juniors Mixed          
8         Rebekah Mersburgh                      47:23      1 OC1 Junior Girls 12-15     
9         Stephanie Oandasan / Mika Parish       50:11      3 OC2 Junior Girls           
                                                                                         
RECREATIONAL PADDLERS 3.5 miles   START AND FINISH Keauhou Bay w/Turn at Kahaluu Church                                                                               
OVERALL   NAME                                   TIME       DIVISION PLACE               
1         Sheryl Cobb / Donna Martinson          34:54      1 OC2 Rec Women              
2         Diane Neubert / Janet Heikkila         38:14      2 OC2 Rec Women              
                                                                                         
SHORT COURSE - 7 miles   START AND FINISH Keauhou Bay w/Turn at Stone Church                                                                               
OVERALL   NAME                                   TIME       DIVISION PLACE               
1         Chuck Santiago/ Kekoa Santos           00:58:57   1 SS2 (Tandem Surfski) Men   
2         Jane Dulaney/ Jonathan Grayson         01:05:13   1 OC2 Mixed 18-49            
3         Richard Everett/ Bob Bruce             01:05:34   1 OC2 Men 50+                
4         David Higgins / Jim Budde              01:05:36   2 OC2 Men 50+                
5         Micah Tanoai / Cache Carpenter         01:07:12   1 OC2 Men 18-49              
6         Rodney Tarpley                         01:07:58   1 OC1 Men 19-49              
7         Jeremy Padayao                         01:08:36   1 OC1 Men Novice B           
8         Eric Stucky                            01:09:14   2 OC1 Men Novice B           
9         Rafael Flores / Charlie Becerra        01:09:28   3 2 OC2 Men 18-49            
10        Moke  Hauanio/ Danny Bassett           01:10:50   3 OC2 Men 50+                
11        Susan Lannoy/ Mike Lannoy              01:11:00   2 OC2 Mixed 18-49            
12        Ron Jones/ Ivan McIvor                 01:11:37   3 OC2 Men 18-49              
13        Michael Sweeney                        01:11:49   2 OC1 Men 19-49              
14        Jan Kuivenhoven/ Paul Aguirre          01:11:56   1 OC2 Mixed 50+              
15        Chris Grogan                           01:12:01   1 OC1 Men 50-59              
16        Leslie Woods/ Teri Fong                01:12:09   1 OC2 Women 50+              
17        Harrison Heen                          01:12:48   2 OC1 Men 50-59              
18        Lambert Lee Loy                        01:13:27   3 OC1 Men 50-59              
19        Omar Lemus                             01:13:29   3 OC1 Men 19-49              
20        Ned Burns                              01:13:34   4 OC1 Men 50-59              
21        Carrie Larson/ Lorrin Ching            01:14:07   3 OC2 Mixed 18-49            
22        Susan LaLanne / Kaeti Ecker            01:15:08   2 OC2 Women 50+              
23        James Uding                            01:15:10   1 OC1 Men 65+                
24        Carolyn Parnell/ Vern Bieraugel        01:15:58   2 OC2 Mixed 50+              
25        Craig Allind                           01:17:25   5 OC1 Men 50-59              
26        Kerry Long                             01:17:29   6 OC1 Men 50-59              
27        Kainoa    Tanoai                       01:17:31   4 OC1 Men 19-49              
28        Gregor Knapp                           01:18:12   7 OC1 Men 50-59              
29        Carolyn Thomas                         01:18:54   1 OC1 Women 40-49            
30        Nainoa Dano                            01:19:08   1 OC1 Men 16-18              
31        Karen VanPelt / Ed VanPelt             01:19:18   3 OC2 Mixed 50+              
32        Tasha Aipa                             01:19:31   1 OC1 Women 20-39            
33        Danielle Ho                            01:20:19   2 OC1 Women 20-39            
34        Kimberlee Rowe                         01:20:20   2 OC1 Women 40-49            
35        Kevin Kerr                             01:21:10   3 OC1 Men Novice B           
36        Peter Sulliban                         01:22:01   8 OC1 Men 50-59              
37        Ron Reilly                             01:22:25   2 OC1 Men 65+                
38        Leslie Crawford                        01:22:37   1 OC1 Women 50-59            
39        Al LaRosa                              01:23:35   1 OC1 Men 60-64              
40        Pete Greenwell                         01:23:44   3 OC1 Men 65+                
41        Nancy Capri                            01:25:26   2 OC1 Women 50-59            
42        Ilona Higgins                          01:26:08   1 OC1 Women 60+              
43        Dee Torres                             01:26:29   3 OC1 Women 50-59            
44        Vern Heikkila                          01:28:00   4 OC1 Men 65+                
45        Debra Trinidad                         01:28:02   4 OC1 Women 50-59            
46        Robert Reed                            01:30:52   2 OC1 Men 16-18              
47        Stan Dzura                             01:37:14   5 OC1 Men 65+                
48        Toni Blair / Ray Weismann              01:38:09   4 OC2 Mixed 50+              
49        Gladios Hoagland                       01:38:45   2 OC1 Women 60+              
                                                                                         
LONG COURSE - 12 MILES - START AND FINISH Keauhou Bay via Stone Church & VV Buoy                                                                               
OVERALL   NAME                                   TIME       DIVISION PLACE               
1         Steve Arnett / Bruce Ayau              01:27:50   1 OC2 Men 18-49              
2         Thibert Lussiaa                        01:32:40   1 OC1 Men 20-39              
3         George Abood                           01:32:57   1 Surfski Men                
4         Nick Agorastos                         01:33:02   2 OC1 Men 20-39              
5         Chris Marlow                           01:37:43   3 OC1 Men 20-39              
6         Kai Robson                             01:39:13   1 OC1 Novice Men             
7         Mike Masuda                            01:39:40   2 OC1 Novice Men             
8         Steve Backman                          01:40:13   1 OC1 Men 50-59              
9         Ian Foo / Ty Foo                       01:41:34   2 OC2 Men 18-49              
10        Marjorieann Kahookele/ Gerard Santos   01:42:56   1 OC2 Mixed 18-49            
11        Theron Ogatga                          01:45:49   4 OC1 Men 18-49              
12        Barry Francis                          01:46:40   2 OC1 Men 50-59              
13        Scott Ferry                            01:47:06   1 OC1 Men 40-49              
14        Willy Pea                              01:49:40   5 OC1 Men 18-49              
15        Mark Crawford                          01:53:20   3 OC1 Men 50-59              
16        Jill  Dawrs/  Heather Kimball          01:54:05   1 OC2 Women                  
17        Sheila Cadaoas                         02:01:35   1 OC1 Women                  





Posted by keizo on Sat, 03/14/2009 - 11:54pm

Page loaded in 0.149 seconds.