Mitchell wins 4th Molokai to Oahu Paddleboard race - July 31

Complete Results available
[Honolulu Advertiser][Star Bulletin]

QuiksilverEdition Moloka'I to Oahu Paddleboard Race Results 7/31/05  Overall
Overa Name                    Name                Time  DivisionDivisiState
  1  Jamie                   Mitchell             5:05:0  ELU     1   Queensland Australia
  2  Brian                   Rocheleau            5:07:3  ELU     2   HI
  3  Hayden Smith            Bruce Taylor         5:12:4   MT     1   AUS
  4  Nathan                  Henderson            5:17:4  ELU     3   Australia
  5  Ryan                    Addison              5:18:3   TU     1   CA
  6  Jimmy Austin            Dolan Eversole       5:19:0   MT     2   HI
  7  Guy                     Pere                 5:25:0   TU     2   HI
  8  Mick                    Di Betta             5:28:1   XU     1   Queensland Australia
  9  John Gangini            Victor Hemmey III    5:30:1   TT     1   HI
 10  Kiva Rivers             Gavin Sutherland     5:33:3   MT     3   HI
 11  Todd Bradley            Brian Keaulana       5:42:3   BT     1   HI
 12  Archie Kalepa           Dave Parmenter       5:45:3   BT     2   HI
 13  Mikey Coté              Kenny Rust           5:48:4   TT     2   HI
 14  Matt                    Sack                 5:53:4   TU     3   HI
 15  Bud Donatoni            Tony Hotchkiss       5:53:5   XT     1   CA
 16  Matt                    Barnett              5:56:1   GU     1   HI
 17  Mike                    Menkewicz            5:56:5   MU     1   HI
 18  Charlie Buckingham      Ralf Sifford         5:58:5   XT     2   HI
 19  Justin                  Mitchell             6:01:1   MU     2   Australia
 20  Peter Burton            Michael Lind         6:01:3   XT     3   CA
 21  Eric                    Meech                6:04:2  ELP     1   CA
 22  Ernie                   deSilva              6:05:1  ELP     2   HI
 23  Dawson Jones            Dennis Pang          6:06:5   XT     4   HI
 24  Katie Wright            Chad Noble           6:08:3   PT     1   HI/AUS
 25  Scott Gamble            Mike Pietsch         6:08:4   MT     4   HI
 26  Chad Feiler             George Plsek         6:09:2   TT     3   CA
 27  George                  Ramos Jr.            6:12:3  ELP     3   HI
 28  Nathan                  Shore                6:12:4   TU     4   CA
 29  Craig Davidson          Keoni Watson         6:14:0   TT     4   HI
 30  Kanesa                  Duncan               6:16:2   WP     1   HI
 31  Ludovic                 Dulou                6:17:2   TP     1   France
 32  Chris                   Owens                6:18:5   XU     2   HI
 33  Brad Akeo               Ian Masterson        6:19:5   TT     5   HI
 34  Kamuela                 Aea                  6:24:3   XP     1   HI
 35  Travis DesRoches        K.K. Krohne          6:27:1   TT     6   HI
 36  Zadok Brown III         Martin Lenny         6:27:4   XT     5   HI
 37  Hayley                  Bateup               6:28:4   WP     2   Australia
 38  David Lum               Christopher Smith    6:34:2   MT     5   HI
 39  Buddy                   Sheppard             6:34:5   GU     2   HI
 40  Shann Lopez             Victor Lopez         6:36:1   XT     6   HI
 41  Allen Duarte            David Ward           6:37:1   XT     7   HI
 42  Jane Cairns             Dave Yester          6:41:3   PT     2   CA/HI
 43  Eric Olson              Ryan Pingree         6:42:3   TT     7   HI
 44  Tom Grindle             Rande Turner         6:43:4   XT     8   CA
 45  Erik                    Barton               6:44:2   TP     2   HI
 46  Scott McPhail           Kelly Tam Sing       6:45:1   TT     8   HI
 47  Tim Fischer             Jared Gerber         6:52:0   TT     9   CA/HI
 48  Mark Cunningham         Sean Ginella         6:53:3   XT     9   HI
 49  Iwanami Chitose         Jun Ikeda            6:54:0   PT     3   Japan
 50  George                  Loren                6:54:3   TU     5   CA
 51  Donovan Jones           Ryan Siegel          6:55:2   TT     10  CA
 52  Andrea Moller           Maria Souza          6:56:3   BT     3   HI
 53  Jason Henderson         Carson Wiedeman II   6:58:4   MT     6   HI
 54  Nick                    Carroll              6:59:2   XP     2   Australia
 55  Shun                    Kobayashi            7:00:1   MU     3   Japan
 56  Kai Lenny               Michi Schweiger      7:01:0   MT     7   HI
 57  Clark                   Abbey                7:03:4   XU     3   HI
 58  Kala'i Ahuna            Bouvey Bradbury      7:12:0   TT     11  HI
 59  Blair                   Thorndike            7:12:1   XP     3   HI
 60  Brad                    Quinto               7:12:3   TU     6   HI
 61  Riel Custodio           Jim Martindale       7:15:0   TT     12  HI
 62  Johnny Mack McCandless  Jack Dyson           7:16:4   GT     1   HI
 63  Jonathan McMullen       John McMullen        7:18:4   XT     10  CA
 64  Mac Hall                Jason Patterson      7:19:4   TT     13  HI
 65  Peter Martin            Douglas Poseley      7:23:1   GT     2   HI
 66  Mitsunobu               Gohda                7:23:3   MP     1   Japan
 67  Katie and Tom           Dyer                 7:34:3   PT     4   New Zealand
 68  Dustin                  Morris               7:44:0   TP     3   HI
 69  Jack                    Gillen               7:45:0   XU     4   HI
 70  Evan                    Cassaday             7:50:5   TP     4   CA
 71  Tim Carr                Keith Munemitsu      7:53:1   TT     14  CA
 72  Kelly French            Jack Sutter          7:57:4   XT     11  CA
 73  Richard                 Stover               8:01:0   TU     7   HI
 74  Kevin                   Horgan     *         9:27:0   BB     1   HI
                                                  *  missed cutoff time

ELU =Elite Unlimited         ELP=Elite Stock            MT= Stock Team 59 & Under
MU=29 and Under Men's UnlimitMP=Men's Stock 29 & Under  TT= Stock Team 60-79
TU=30-39 Men's Unlimited     TP=Men's Stock 30-39       XT=Stock Team 80-99
XU=40-49 Men's Unlimited     XP=Men's Stock 40-49       GT=Stock Team 100+
GU=50+ Men's Unlimited       WP=Women's Stock           PT=Mixed Team
BB= Stand Up Solo            BT= Stand Up Team

Posted by keizo on Mon, 08/01/2005 - 5:08pm

Page loaded in 0.186 seconds.