Photos by Scott Wilson
Photos 1 | Photos 2 by Maui Wow

Results from today's 12th Annual Abbott Galaher SeaMan Race, which took place today at Keauhou Bay.
A pre-season, user-friendly paddling event begun by the late Abbott Galaher as a "food-raiser" and fund-raiser for the West Hawaii Food Basket, today's race brought in 37 frozen turkeys, many canned goods and a donation of $570.
Master chef and Race Director, Terry Trinidad prepared a delicious lunch for the hungry paddlers and Ohana following the race, and awards for all paddlers were presented by Hawaii Island Paddlesports Association.

Results for the 3 mile short course and 5 mile long course are attached.

Long



PLACE   TIME      NAME(S)                             DIVISION PLACE         
1       42:17     Grant Kojima & Mel Pauole           1st OC-2 Men 50+       
2       43:21     Jane Dulaney & Duane Webster        1st OC-2 Mixed 18-49   
3       43:35     George Abood                        1st Men Surfski        
4       43:52     Steve Arnett & Leo Santimer         2nd OC-2 Men 50+       
5       43:54     Bob Bruce & Richard Everett         3rd OC-2 Men 50+       
6       44:21     Stacy Spilman & Trent Fiscl         2nd OC-2 Mixed 18-49   
7       44:58     Kim Rowe & Nicola Koyama            1st OC-2 Women 18-49   
8       45:15     Michael & Maitland Akau             1st OC-2 Men 18-49     
9       46:05     Puni Freitas                        1st OC-1Men 20-39      
10      46:10     David & David Higgins               2nd OC-2 Men 18-49     
11      46:32     Alysia Perez & Daniel Curdts        3rd OC-2 Mixed 18-49   
12      47:06     Isaiah Bobnar                       2nd OC-1 Men 20-39     
13      47:07     Randall Perez                       3rd OC-1 Men 20-39     
14      47:40     Shiela Cadaoas & Heather Kimball    2nd OC-2 Women 18-49   
15      48:48     Kaeti Ecker & Gil Niday             1st OC2 Mixed 50+      
16      48:55     Chris Grogan                        1st OC-1 Men 60+       
17      49:18     Moke Hauanio & Mike Woodbury        4th OC-2 Men 50+       
18      49:43     Brenda Lovette & Keven Rinkenbach   4th OC-2 Mixed 18-49   
19      49:49     Carolyn Parnell & Vern Bieraugel    2nd OC-2 Mixed 50+     
20      50:23     Teri Fong & Leslie Woods            1st OC-2 Women 50+     
21      50:39     Justin Privett                      2nd Surfski Men        
22      51:35     Danny Bassett                       2nd OC-1 Men 60+       
23      51:39     Mark Crawford                       1st OC-1 Men 50-59     
24      51:40     Nainoa Dano                         4th OC-1 Men 20-39     
25      52:17     Jennifer McDaniel                   1st OC-1 Women 40-49   
26      53:06     Peter Sulliban                      2nd OC-1 Men 50-59     
27      53:14     Kelley Davis                        2nd OC-1 Women 40-49   
28      54:08     Glen Bousquet                       3rd OC-1 Men 50-59     
29      54:17     Craig Allind                        4th OC-1 Men 50-59     
30      54:28     Dona Martinson & Sheryl Cobb        3rd OC-2 Women 20-49   
31      54:57     Scott Von Nordheim                  1st OC-1 Men 40-49     
32      55:38     Nolan Chock                         5th OC-1 Men 50-59     
33      55:55     Leslie Crawford                     1st OC-1 Women 50-59   
34      56:02     Gina Torres                         1st OC-1 Women 20-39   
35      56:13     Ilona Higgins                       1st OC-1 Women 60+     
36      56:35     Debra Trinidad                      2nd OC-1 Women 50-59   
37      56:38     Al LaRosa                           3rd OC-1 Men 60+       
38      57:13     Rafael Ramirez                      4th OC-1 Men 60+       
39      57:22     Leila Duim                          3rd OC-1 Women 50-59   
40      1:00:03   Heather Kalei                       2nd OC-1 Women 20-39   
41      1:01:00   Jo Ma                               4th OC-1 Women 50-59   
42      1:02:37   Zachary McClure                     5th OC-1 Men 20-39     
43      1:08:07   David Ramler                        6th OC-1 Men 50-59     



Short



PLACE   TIME    NAME(S)                           DIVISION PLACE                  
1       23:33   Greg Knapp & Nate Hendricks       1st OC-2 Overall                
2       29:01   Chase Von Nordheim                1st OC-1 Junior Men 12-19       
3       30:36   Nathan Pinault                    2nd OC-1 Junior Men 12-19       
4       30:58   Nathan Grocholski                 1st OC-1 Men Novice             
5       31:58   Diana & Lloyd Van Der Car         1st OC-2 Mixed Novice           
6       32:21   Jade Sperry & Ethan Bilotti       1st OC-2 Mixed Junior           
7       33:24   Ross Daugherty                    3rd OC-1 Junior Men 12-19       
8       33:28   Karen Kemp & Terry Neubert        1st OC-3 Mixed 60+              
9       33:31   Carolyn Carter                    1st OC-1 Women Novice           
10      33:42   Rafael Flores                     4th OC-1 Junior Men 12-19       
11      34:05   Donald Russell                    5th OC-1 Junior Men 12-19       
12      34:36   David Meier                       2nd OC-1 Men Novice             
13      35:26   Lorelei & Leisha Nakagawa         1st OC-2 Junior Girls           
14      35:39   Gladios Hoagland                  1st OC-1 Women 60+              
15      36:52   Nancy Collins & Stephanie Amick   1st OC-2 Women 60+              
16      36:59   Stan Dzura                        1st OC-1 Men 60+                
17      38:43   Richelle Anderson                 2nd OC-1 Women Novice           
18      50:15   Dave Byers                        2nd OC-1 Men 60+                
19      41:55   Myron Liau                        3rd OC-1 Men Novice             
20      47:35   Steve Nelson                      1st Men Standup Paddleboard     
21      48:19   Sue LaLanne                       1st Women Standup Paddleboard   
22      52:32   Olivia McClure                    1st Junior Women (age 8)        



Posted by keizo on Sat, 11/21/2009 - 11:51pm

3 comments

Olivia McClure 1st Junior Women (age 8)

Right on Miss McClure!


#1 Sun, 11/22/2009 - 12:37am


I think thats the same little girl who did her first race last year on a 2 man. Now thats youth paddling!


#2 Sun, 11/22/2009 - 6:17am


Way to go to all the youth paddlers on the course yesterday! They should all get mentioned.
As should all the open women on the long course. Wonder why they all didn't, did we have a renegade among us?


#3 Sun, 11/22/2009 - 6:47am


Please register or login to post a comment.

Page loaded in 0.155 seconds.