PNW-ORCA Winter Series Race #4
Kikaha Ruston Way Challenge - Tacoma, Washington
Race Results – February 23rd, 2008
Sponsored by Kikaha O Ke Kai Outrigger Canoe Club

Overall all finish by time
Finish Time Name                                     Division    Boat #
1. 42:00 David Anderson & Will Anderson  OC-2 Master Men  8
2. 44:30 Alan Goto                                   OC-1 Open Men   7
3. 44:50 John Mooney                              OC-1 Open Men   4
4. 45:29 Geoff Briggs & Matt Hayes          OC-2 Open Men   28
5. 45:32 Brian Boatman                           OC-1 Golden Master Men  37
6. 45:35 Eric Gerstl                                 OC-1 Master Men  10
7. 46:03 Paulo Simpson                           OC-1 Open Men   31
8. 46:08 Heidi Mclaney & Mulu Tapasia     OC-2 Open Mixed  36
9. 46:17 Sabine Jessel & Doug Miyata      OC-2 Senior Master Mixed 23
10. 46:39 Shane Baker                            Surski Kupuna Master Men 32
11. 46:51 Bob Stewart                            OC-1 Kupuna Master Men  43
12. 47:09 Jesse Allen                              OC-1 Open Men   39
13. 47:26 Steve Workman                        OC-1 Master Men  25
14. 47:50 Sail Sand Point (Troy's crew)      OC-6 Open Mixed  ?
15. 48:03 Trevor May & Steve Pietila          OC-2 Master Men  40
16. 48:15 James Clapp                            OC-1 Master Men  5
17. 48:16 Kevin Mchugh                            OC-1 Open Men   9
18. 48:17 Larry Porter                                OC-1 Golden Master Men  18
19. 48:23 Paul Martin                                OC-1 Master Men  17
20. 48:59 Joel Strimling                            OC-1 Master Men  29
21. 49:07 Peter Forand                             OC-1 Kupuna Master Men  20
22. 49:15 Laura Ricker & Katherine Whaley OC-2 Master Women  35
23. 49:41 Ed Wendling & Clement Corbiell  OC-2 Golden Master Men  14
24. 49:55 Craig Holt                                    OC-1 Kupuna Master Men  30
25. 50:05 Scott Moody                                OC-1 Golden Master Men  12
26. 50:39 Gordon Martinez                           OC-1  Master Men  48
27. 50.58 Lance Kahn                                OC-1 Golden Master Men   22
28. 51.03 Brady Quinn                                OC-1 Novice Open Men  3
29. 51.08 Lynn Purdy & Kelly Emerson Porter OC-2 Open Women  21
30. 51:16 Erin Thorsgard                                OC-1 Open Women  15
31. 51:24 Sail Sand Point (William's crew)      OC-6 Open Mix   ?
32. 52:14 Steve Bennett                                OC-1 Open Men   33
33. 52:35 Linda Warren                                OC-1 Master Women  45
34. 52:40 Dean Williams                                OC-1 Junior Men   27
35. 52:45 Rick Rother                                    OC-1 Master Men  34
36. 54:11 Jacob Murray                                    OC-1 Open Men   2
37. 54:58 Larry Mooney                                    OC-1 Kupuna Master Men  6
38. 55:09 Melissa Swanson                           OC-1 Master Women  38
39. 55:50:23 Darcy Williams                           OC-1 Master Women  16
40. 55:50:64 Russ Woosley                           OC-1 Senior Master Men  11
41. 56:10 Robert Keliinoi                                OC-1 Kupuna Master Men  42
42. 56:32 Stan Dahlin                                    OC-1 Kupuna Master Men  19
43. 57:32 Lalo Melendez                                OC-1 Kupuna Master Men  26
44. 59:27 Diane Yuen & Mignon Fontenelle     OC-2 Master Women  47
45. 58:55 John Richardson                               OC-1 Senior Master Men  24
46. 1:01:11 Diane Kadolph-Ray                       OC-1 Golden Master Women 41
47. 27:50 John Mcarthey                                OC-1 Kupuna Master - Short Course  44
48. 45:15 Micheal Parks                                Surfski Senior Master Men - Late Start  ?   
 
Finishers by Division
OC-1 Open Men
1. 44:30 Alan Goto
2. 44:50 John Mooney
3. 46:03 Paulo Simpson
4. 47:09 Jesse Allen
5. 48:16 Kevin Mchugh
6. 52:14 Steve Bennett
7. 54:11 Jacob Murray
 
OC-1 Master Men
1. 45:35 Eric Gerstl
2. 47:26 Steve Workman
3. 48:15 James Clapp
4. 48:23 Paul Martin
5. 48:59 Paul Martin
6. 50:39 Gordon Martinez
7. 52:45 Rick Rother
 
OC-1 Sr Master Men
1. 55:50:64 Russ Woosley
2. 58:55 John Richardson
 
OC-1 Golden Master Men
1. 45:32 Brian Boatman
2. 48:17 Larry Porter
3. 50:05 Scott Moody
4. 50:58 Lance Kahn
 
OC-1 Kupuna Master Men
1. 46:51 Bob Stewart
2. 49:07 Peter Forand
3. 49:55 Craig Holt
4. 54:58 Larry Mooney
5. 56:10 Robert Keliinoi
6. 56:32 Stan Dahlin
7. 57:32 Lalo Melendez
1. 27:50 John Mcarthey - (Short course)
 
OC-1 Open Women
1. 51:16 Erin Thorsgard
 
OC-1 Master Women
1. 52:35 Linda Warren
2. 55:09 Melissa Swanson
3. 55:50:23 Darcy Williams
 
OC-1 Golden Master Women
1. 1:01:11 Diane Kadolph-Ray
 
OC-1 Novice Open Men
1.  51:03 Brady Quinn
 
OC-1 Junior Men
1.  52:40 Dean Williams
 
OC-2 Master Men
1. 42:00 Will Anderson  & Dave Anderson
2. 48:03 Trevor May & Steve Pietila
 
OC-2 Open Men
1.  45:29 Geoff Briggs & Matt Hayes
 
OC-2 Golden Master Men
1. Ed Wendling & Clement Corbiell
 
OC-2 Master Women
1. 49:15 Laura Ricker & Katherine Whaley
2. 59:27 Diane Yuen & Mignon Fontenelle
 
OC-2 Open Women
1. 51:08 Lynn Purdey & Kelly Emerson-Porter
 
OC-2 Mixed Open
1. 46:08 Mulu Tapasia & Heidi Mclaney
 
OC-2 Mixed Sr. Master
1. 46:17 Sabine Jessel & Doug Miyata
 
OC-6 Mixed Open
1. 47:50 Sail Sand Point (Troy's crew)
2. 51:24 Sail Sand Point (William's crew)
 
Surfski Kupuna Master Men
1. 46:39 Shane Baker
 
Surfski Senior Master Men
1. 45:15 Micheal Parks


 

Posted by keizo on Fri, 02/29/2008 - 9:41am

Page loaded in 0.220 seconds.