Scott Hawaii State Championship results

Filed in

Scott Hawii State Championship 2015 Results
11-Apr-15

LONG COURSE - Makai Pier to Magic Island
Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME2 Division Overall Time
1 Surfski Zsolt Szadovski M-40-49 Surfski 1:54:25
2 OC-1 Daniel Chun M-19-29 OC-1 1:57:36
3 OC-1 Jimmy Austin M-30-39 OC-1 1:57:55
4 OC-1 Kai Chong M-19-29 OC-1 1:58:49
5 OC-1 Travis Grant M-30-39 OC-1 1:58:55
6 OC-1 Kainoa Tanoai M-19-29 OC-1 1:59:27
7 OC-1 Bobby Pratt M-19-29 OC-1 1:59:49
8 OC-1 Kalei Kaho'okele M-19-29 OC-1 2:01:42
9 Surfski Brady Piercy M-30-39 Surfski 2:01:47
10 OC-1 Mario Mausio M-30-39 OC-1 2:02:09
11 OC-1 Christian Marston M-19-29 OC-1 2:02:22
12 OC-1 Ola Wright M-30-39 OC-1 2:02:26
13 OC-1 Kekoa Kau M-19-29 OC-1 2:02:48
14 OC-1 Hayden Ramler M-30-39 OC-1 2:02:58
15 OC-1 Luke Evslin M-30-39 OC-1 2:03:31
16 OC-1 Kaeo Abbey M-19-29 OC-1 2:03:55
17 OC-1 Makana Denton M-19-29 OC-1 2:04:16
18 OC-1 Trey Cox M-19-29 OC-1 2:06:11
19 OC-1 Sean Kaawa M-40-49 OC-1 2:07:07
20 OC-1 Kekoa Bruhn M-40-49 OC-1 2:07:24
21 OC-1 Nick Foti M-19-29 OC-1 2:07:27
22 Surfski Ed Joy M-50-56 Surfski 2:07:32
23 OC-1 Tapa Worthington M-30-39 OC-1 2:08:01
24 OC-1 Chris Tanaka M-30-39 OC-1 2:08:08
25 OC-1 Aaron Napeolan M-40-49 OC-1 2:08:12
26 OC-1 Justin Akana M-30-39 OC-1 2:08:36
27 OC-1 Indar Lange M-30-39 OC-1 2:08:56
28 OC-1 Brandon Woods M-30-39 OC-1 2:10:00
29 OC-1 Andreas Gaeta M-30-39 OC-1 2:11:05
30 OC-1 Jesse Palumbo M-30-39 OC-1 2:11:17
31 OC-1 Brent Campbell M-30-39 OC-1 2:11:29
32 OC-1 Victor Agostini M-40-49 OC-1 2:11:38
33 OC-1 Glenn Williams M-40-49 OC-1 2:11:40
34 OC-2 Jim Foti Joey Foti X-OPEN(OC-2) 2:11:43
35 OC-1 Kulani Ryan M-19-29 OC-1 2:13:01
36 OC-1 Conrad Martin M-19-29 OC-1 2:13:03
37 OC-1 Mike Keliipuleole M-30-39 OC-1 2:14:20
38 OC-1 David Daniels M-40-49 OC-1 2:14:46
39 OC-1 Noah Foti M-19-29 OC-1 2:15:18
40 OC-1 Keo Skudlarick M-19-29 OC-1 2:15:41
41 OC-1 Gavin Hanoa M-30-39 OC-1 2:16:05
42 OC-1 Nakoa Gumapac-Mcguire M-19-29 OC-1 2:16:17
43 OC-1 Alfred Horner M-40-49 OC-1 2:16:18
44 OC-1 Eric Levora M-50-56 OC-1 2:16:23
45 OC-1 Billy Balding M-50-56 OC-1 2:16:27
46 OC-1 Andy Cummings M-40-49 OC-1 2:17:11
47 OC-1 Philip Yee M-40-49 OC-1 2:17:23
48 OC-1 Lindsey Shank F-30-39 OC-1 2:17:43
49 OC-1 Ben McNeil M-30-39 OC-1 2:17:49
50 OC-1 Cory Nakamura M-30-39 OC-1 2:19:06
51 OC-1 Kaimana Gomes M-Jr.18 & Under OC-1 2:20:19
52 OC-1 Amy Woodward F-19-29 OC-1 2:20:46
53 OC-1 Walter Hamasaki M-57-63 OC-1 2:22:27
54 OC-1 Rachel Bruntsch F-30-39 OC-1 2:23:00
55 OC-1 Chris Rubie M-40-49 OC-1 2:23:11
56 OC-1 Claire Townsend F-30-39 OC-1 2:23:26
57 OC-1 Austin Talley M-19-29 OC-1 2:24:53
58 OC-2 Denise Darval-Chang Kehau Lau F-OPEN(OC-2) 2:24:57
59 OC-1 Kane Jervis M-30-39 OC-1 2:25:41
60 OC-1 Justin Soares M-19-29 OC-1 2:26:05
61 V-1 Vance Hashimoto M-OPEN V-1 2:26:10
62 OC-1 Nathan Deyoe M-Jr.18 & Under OC-1 2:26:31
63 OC-1 Mark Miller M-50-56 OC-1 2:26:40
64 OC-1 Patrick Aweau M-50-56 OC-1 2:27:29
65 OC-1 Mary Smolenski F-50-56 OC-1 2:28:01
66 OC-1 Kenny Esquivel M-30-39 OC-1 2:28:26
67 V-1 Chauncey Cody M-OPEN V-1 2:29:03
68 OC-1 Anna Mathison F-40-49 OC-1 2:29:09
69 OC-1 Cliff Tillotson M-57-63 OC-1 2:32:47
70 OC-1 Erik Lange M-30-39 OC-1 2:33:34
71 OC-1 Arlene Holzman F-40-49 OC-1 2:33:38
72 OC-1 Darin Kohara M-40-49 OC-1 2:33:41
73 OC-1 Monica Esquivel F-19-29 OC-1 2:33:53
74 OC-1 Dave Fuga M-30-39 OC-1 2:34:11
75 OC-1 Alex Arasawa M-30-39 OC-1 2:34:18
76 OC-1 Fred Delos Santos M-57-63 OC-1 2:34:24
77 OC-1 Maggie Twigg-Smith F-40-49 OC-1 2:34:25
78 OC-1 Nikki Radford F-40-49 OC-1 2:34:50
79 Surfski Jake Kaio M-57-63 Surfski 2:35:38
80 OC-1 Johnny Lynham M-30-39 OC-1 2:35:54
81 Surfski Ale Hedlund F-Jr.18 & Under Surfski 2:39:20
82 OC-1 Eulogio Mangasar M-40-49 OC-1 2:39:28
83 OC-1 Robert McOwen M-50-56 OC-1 2:39:55
84 OC-1 Tavita Maea M-30-39 OC-1 2:40:03
85 OC-1 Anella Borges F-30-39 OC-1 2:40:11
86 OC-1 Paula Crabb F-57-63 OC-1 2:41:36
87 OC-1 Jason Labranch M-40-49 OC-1 2:42:38
88 OC-1 Paul Lee M-40-49 OC-1 2:44:18
89 OC-1 Leilani Loredo F-30-39 OC-1 2:45:17
90 OC-1 Jennifer Raams F-40-49 OC-1 2:46:09
91 OC-1 Lauren McDowell F-30-39 OC-1 2:46:19
92 OC-1 Carl Bayaca M-40-49 OC-1 2:47:39
93 OC-1 Kaleihoku Aweau M-Jr.18 & Under OC-1 2:50:39
94 OC-1 Darryl Ah Mau M-50-56 OC-1 2:50:45
95 Surfski Jordan Rose M-19-29 Surfski 2:51:45
96 OC-1 Blair Grant F-19-29 OC-1 2:51:51
97 OC-1 Rachel Fujita F-19-29 OC-1 2:52:36
98 OC-1 Nahoku Keala F-19-29 OC-1 2:53:16
99 OC-1 Greg Morris M-40-49 OC-1 3:11:38

Scott Hawii State Championship 2015 Results
11-Apr-15
SHORT COURSE - Hawaii Kai to Magic Island
Overall Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME2 Division Overall Time
1 OC-1 Pat Von M-40-49 OC-1 1:21:24
2 OC-2 Raven Aipa Maverick Ip M-OPEN(OC-2) 1:25:22
3 OC-1 Vaimana Conner M-30-39 OC-1 1:26:26
4 OC-1 Maui Cambra M-19-29 OC-1 1:26:53
5 OC-1 Bj Bagood M-30-39 OC-1 1:27:30
6 OC-1 Jeff Chang M-57-63 OC-1 1:28:27
7 OC-2 Kamuela Aea Laola Aea X-OPEN(OC-2) 1:29:20
8 OC-1 Noa Garfield M-30-39 OC-1 1:30:02
9 OC-1 Roydon Yim M-19-29 OC-1 1:30:09
10 OC-1 Keizo Gates M-19-29 OC-1 1:31:09
11 OC-1 Jamie Brown M-50-56 OC-1 1:31:17
12 OC-1 Darren Orr M-40-49 OC-1 1:31:35
13 OC-1 Zak Shinall M-40-49 OC-1 1:32:00
14 Surfski Ray Connelly M-50-56 Surfski 1:32:06
15 OC-1 Judd Engleman M-40-49 OC-1 1:32:22
16 OC-1 Adrian Flack M-19-29 OC-1 1:32:25
17 OC-1 Eric Soo M-57-63 OC-1 1:32:30
18 OC-1 Jared Washkowitz M-30-39 OC-1 1:33:28
19 Surfski Kaeo Kaleoaloha M-40-49 Surfski 1:33:35
20 OC-1 Elton Dubois M-30-39 OC-1 1:33:44
21 OC-1 Damon Sweazy M-50-56 OC-1 1:34:02
22 OC-1 Joseph Kanana M-40-49 OC-1 1:34:19
23 OC-1 Pete Mainz M-30-39 OC-1 1:34:54
24 OC-1 Blane Chong M-57-63 OC-1 1:35:41
25 V-1 Ron Cotteen M-OPEN V-1 1:36:04
26 OC-1 Kalaloa Robins M-30-39 OC-1 1:36:39
27 OC-1 Thomas Aukai M-40-49 OC-1 1:37:09
28 OC-1 Gaylord Wilcox M-70+ OC-1 1:37:37
29 OC-1 Alvin Kahoonei M-50-56 OC-1 1:37:55
30 OC-1 David Pence M-57-63 OC-1 1:39:07
31 OC-1 Jami Strapple Jingao F-30-39 OC-1 1:39:09
32 OC-1 David Seghorn M-50-56 OC-1 1:39:31
33 OC-1 Jay Tada M-50-56 OC-1 1:39:57
34 SUP Billy Robello M-Open/Unlimited Class SUP 1:40:01
35 OC-1 Brittney Keith F-19-29 OC-1 1:40:16
36 OC-1 Laura Ediger F-30-39 OC-1 1:40:23
37 OC-1 Scott Del Rey M-50-56 OC-1 1:40:43
38 OC-1 Dennis Campbell M-70+ OC-1 1:40:59
39 OC-1 Scott McIntire M-50-56 OC-1 1:41:09
40 OC-1 Kelly Smith F-50-56 OC-1 1:41:17
41 OC-1 Jaymar Bucasas M-30-39 OC-1 1:41:26
42 SUP Jimmy Fitt M-Open/Unlimited Class SUP 1:41:35
43 OC-1 Leighton Kapana M-57-63 OC-1 1:41:55
44 OC-1 James Fabrigas M-50-56 OC-1 1:42:05
45 OC-1 Maurie Feldberg M-40-49 OC-1 1:42:50
46 OC-1 Rachel Orange F-30-39 OC-1 1:43:16
47 OC-1 Kealohi Aweau F-19-29 OC-1 1:43:23
48 Surfski Douglas Smith M-50-56 Surfski 1:44:01
49 OC-6 Team Ray F-OC-6 Open 1:44:31
50 OC-1 Enav McNeil F-30-39 OC-1 1:45:17
51 SUP Jimmy Martindale M-Open/Unlimited Class SUP 1:45:57
52 Prone Kai Hall M-Prone 12' Paddleboard 1:47:56
53 Surfski Marc Newman M-40-49 Surfski 1:47:58
54 OC-1 Kate Laethem F-19-29 OC-1 1:48:11
55 OC-1 Lene Larsen F-40-49 OC-1 1:48:52
56 OC-1 Michelle Campillo-Peters F-50-56 OC-1 1:50:33
57 OC-1 Kathleen McGovern-Hopkins F-57-63 OC-1 1:50:43
58 OC-1 Gregg Longanecker M-50-56 OC-1 1:50:45
59 SUP Sven Wesley M-Open/Unlimited Class SUP 1:52:03
60 SUP Tyler Joggers M-Stock to 14'no rdr SUP 1:52:37
61 OC-1 Omar Gonzalez M-40-49 OC-1 1:53:31
62 SUP Ed Price M-Stock to 14'no rdr SUP 1:53:38
63 OC-1 Miles Maloy M-19-29 OC-1 1:53:57
64 SUP Jane McKee F-Open/Unlimited Class SUP 1:54:29
65 Surfski Kanoa Kaleoaloha M-Jr.18 & Under Surfski 1:55:00
66 OC-1 Siera Keolanui F-Jr.18 & Under OC-1 1:55:02
67 OC-1 Nicholas Salanoa M-30-39 OC-1 1:55:20
68 Prone Peter Balding M-Prone 12' Paddleboard 1:56:25
69 Prone Scott Shimada M-Prone 12' Paddleboard 2:02:40
70 SUP Wiliam Enoka M-Open/Unlimited Class SUP 2:06:04
71 SUP Herbie Titcomb M-Stock to 14'no rdr SUP 2:08:02
72 OC-1 Kelly Godwin F-30-39 OC-1 2:08:40
73 OC-1 Todd Finlayson M-50-56 OC-1 2:08:50
74 Prone Alex Hosselman M-Prone 12' Paddleboard 2:09:16
75 Prone Jon Herbert M-Prone 12' Paddleboard 2:10:10
76 SUP Kevin Kondo M-Stock to 14'no rdr SUP 2:18:00
77 SUP Lyman Ashikawa M-Open/Unlimited Class SUP 2:21:05
78 Prone Unlimited Johnel Abramson M-Prone Unlimited Paddlebo 2:26:33
79 Prone Danny Perez M-Prone 12' Paddleboard 2:34:13
80 SUP Audrey Lee F-Stock to 14'no rdr SUP 2:55:26
81 SUP Adrian Dy M-Prone 12' Paddleboard 2:55:58

AttachmentSize
Race #8 results1.pdf287.89 KB

Posted by KIRA on Sun, 04/12/2015 - 11:54pm

1 comment

Thanks KIRA for informative share! It's a great list!


#1 Mon, 05/25/2015 - 4:00am


Please register or login to post a comment.

Page loaded in 0.187 seconds.